Pierwsza na świecie pojawiła się Kalinka, druga Pola, ostatnia Matylda. Trojaczki przyjął na świat cały zespół lekarzy neonatologów wspierany przez zespół pielęgniarski wraz z oddziałową.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Trojaczki w Nowej Soli to nowość. Wcześniej urodziły się w Otyniu, w Kolsku, kilkukrotnie rodziły się w Zielonej Górze.

Pola, Kalinka i Matylda przyszły na świat 10 czerwca. Urodziły się w 30. tygodniu ciąży.

Dziewczynki odbierał cały zespół lekarzy neonatologów, z doktor Anitą Bejgą, kierownik oddziału noworodków i wcześniaków. Lekarzy wspierał zespół pielęgniarek i położnych.

Trojaczki urodziły się w nowosolskim szpitalu
Trojaczki urodziły się w nowosolskim szpitalu  fot. Archiwum szpitala

O tym, że jest to ciąża potrójna, mama dziewczynek dowiedziała się w grudniu, w szóstym tygodniu ciąży. 10 czerwca w nowosolskim szpitalu pierwsza na świecie pojawiła się Kalinka – waga 1500 dag (49 cm), druga Pola – 1620 dag (43 cm), ostatnia Matylda, najmniejsza, bo ma 1300 dag (45 cm).

Nowosolski szpital tłumaczy, że Pola i Kalinka są bliźniaczkami jednojajowymi z ciąży jednokosmówkowej, dwuowodniowej, czyli na jednym łożysku. Matylda urodziła się z innego jaja i będzie się różniła od sióstr.

W domu na siostry czeka brat, 2,5-letni Stefan. Na wnuczki z zapartym tchem czekali także dziadkowie. Wszyscy są na emeryturach i będą mogli pomóc przy maleństwach. Pan Karol, tata dzieci, także wziął wolne, żeby pomagać żonie.

Wizytę na oddziale opisał także Tygodnik Krąg.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej