Do wielkiego finału turnieju w Gdańsku dojechało dwóch Polaków i tyle samo żużlowców zagranicznych. Pierwszy raz w historii IMME zwycięża kapitan Stali Gorzów Bartosz Zmarzlik. Na podium stanęli także Piotr Pawlicki z Unii Leszno i Martin Vaculik z Falubazu Zielona Góra. Czwarty Jason Doyle z Get Well Toruń.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Oprócz Zmarzlika ze stalowców, do imprezy dla zawodników z aktualnie najwyższymi średnimi w PGE Ekstralidze, był także nominowany Szymon Woźniak, ale wiemy, że groźnie upadł w lidze szwedzkiej i na razie myśli wyłącznie o tym, aby dojść do pełni zdrowia. Po trzech startach z dzisiejszych zawodów wycofał się Duńczyk Nicki Pedersen, dlatego szansę na pokazanie się mieli również rezerwowi. W 19. wyścigu pojechał 16-latek Mateusz Bartkowiak z Gorzowa. Został na końcu stawki, ale to musiała być dla niego niesamowita przygoda.

W weekend wolny od ligi, prestiżowego żużla w Polsce zebrało się całe mnóstwo. Na przystawkę, dziś finał Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi, w bardzo mocnej obsadzie, a w niedzielę danie główne: indywidualne mistrzostwa Polski seniorów w Lesznie (godz. 19, transmisja w nSport+).

24-letni Zmarzlik do tej pory nie triumfował w żadnym z tych turniejów.

W gdańskim parkingu zawodnicy wymieniali się informacjami, ile najlepszego sprzętu posłali już do Rosji (taki był obowiązek), gdzie 20 i 21 lipca odbędzie się dwudniowy finał drugiej edycji Speedway of Nations, czyli zawodów, które rok temu zastąpiły Drużynowy Puchar Świata. Była także ożywiona i jednocześnie zabawna dyskusja o... bujnych brwiach kapitana Stali Gorzów, które widać na programie i plakatach IMME.

– Brwi wyrównam już w Togliatti – śmiał się Zmarzlik. – Do Gdańska przywiozłem nowy silnik i po regulacji spisywał się bardzo dobrze. W takich zawodach nic nie przychodzi łatwo, bo przecież jadą sami najlepsi zawodnicy z ekstraklasy. Pomogło, że regularnie punktowałem, bo dzięki temu, tuż za Martinem Vaculikiem, wjechałem prosto do finału. W decydującym wyścigu przypilnowałem startu i w odpowiednie miejsce wyjechałem z pierwszego wirażu. Było widać wcześniej, że szybkie wysunięcie się na czołowo stawki, na tym torze oznaczało sukces. Bardzo się cieszę, dopisuję do swojego sportowego CV jeszcze jedno, prestiżowe zwycięstwo.

W fazie zasadniczej Zmarzlik przywiózł dwie trójki, oraz trzy razy przyjeżdżał drugi za Patrykiem Dudkiem, Kennethem Bjerre i Vaculikiem, za każdym razem był na mecie tuż za zwycięzcą. Jak sam mówił wcześniej, zawody ułożyły się tak, że 12 pkt wystarczyło na bezpośredni awans do finału. Tam z półfinałów dostali się Australijczyk Jason Doyle oraz Piotr Pawlicki.

Ten ostatni w wyścigu o miejsca na podium świetnie wystartował z czwartego pola i próbował wyjść na prowadzenie jadąc przy bandzie. Zmarzlik przejechał pierwszy wiraż po krawężniku (miał czerwony kask), ostatecznie w połowie drugiej prostej znalazł się szybciej niż Pawlicki, a dalej już w pełni kontrolował ten bieg. Za metą nie krył radości.

Gratulujemy i życzymy takiej samej szybkości w niedzielę, aby czapka Kadyrowa za mistrza Polski też pierwszy rok zawisła wśród coraz większej kolekcji trofeów żużlowca Stali Gorzów.

WYNIKI PGE IMME 2019 W GDAŃSKU:

finał

1. Bartosz Zmarzlik, 2. Piotr Pawlicki, 3. Martin Vaculik, 4. Jason Doyle

półfinały (awans pierwszego)

1. Doyle, 2. Dudek, 3. Michelsen, 4. Bjerre (u/w)

1. Pi. Pawlicki, 2. Madsen, 3. Janowski, 4. Sajfutdinow

faza zasadnicza

 • 1. Martin Vaculik (Falubaz Zielona Góra) 12 (3,3,3,3,u)
 • 2. Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów) 12 (3,2,2,2,3)
 • 3. Jason Doyle (Get Well Toruń) 11 (2,3,0,3,3)
 • 4. Leon Madsen (Włókniarz Częstochowa) 11 (2,1,3,2,3)
 • 5. Emil Sajfutdinow (Unia Leszno) 10 (3,3,2,0,2)
 • 6. Patryk Dudek (Falubaz Zielona Góra) 10 (1,3,1,3,2)
 • 7. Piotr Pawlicki (Unia Leszno) 10 (1,2,3,2,2)
 • 8. Kenneth Bjerre (GKM Grudziądz) 9 (3,0,3,3,d)
 • 9. Mikkel Michelsen (Motor Lublin) 8 (2,2,u,1,3)
 • 10. Maciej Janowski (Sparta Wrocław) 6 (0,1,1,2,2)
 • 11. Artiom Łaguta (GKM Grudziądz) 6 (2,1,2,1,0)
 • 12. Fredrik Lindgren (Włókniarz Częstochowa) 4 (1,0,2,0,1)
 • 13. Grigorij Łaguta (Motor Lublin) 4 (1,1,d,1,1)
 • 14. Nicki Pedersen (Falubaz Zielona Góra) 2 (d,2,w,-,-)
 • 15. Janusz Kołodziej (Unia Leszno) 2 (0,0,w,1,1)
 • 16. Krzysztof Buczkowski (GKM Grudziądz) 2 (0,0,1,w,1)
 • 17. Marcin Turowski (GKM Grudziądz) 0 (0)
 • 18. Mateusz Bartkowiak (Stal Gorzów) 0 (0)
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej