Fundacja Dym i gorzowski Sejf zaczynają nowe działanie pod nazwą "Kantor wymiany twórczej", czyli cykl rezydencji artystycznych. Pierwszym gościem będzie Piotr Bednarczyk (LOUFR) z Wrocławia. Czym się zajmie?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sejf był tam od początku. Zachował się do dziś i od niego wzięło swoją nazwę to miejsce, które dziś jest przestrzenią kreatywną na mapie kulturalnej miasta. Od 1930 roku w przestrzeni obecnego Sejfu była kasa biletowa Łaźnie Miejskiej. Po zamknięciu basenu w 2002 roku funkcjonował tu kantor wymiany walut. – Nasza inicjatywa jest jakąś formą podtrzymania tego kontekstu wymiany. Tyle że waluty o innej wartości – tłumaczy Mateusz Rosiński (Sejf/Dym).

„Kantor wymiany twórczej” polega na zapraszaniu artystów spoza Gorzowa do twórczych działań, także w kooperacji z lokalnymi muzykami oraz artystami wizualnymi. Każda z tych kilkudniowych minirezydencji twórczych będzie miała temat przewodni związany głównie z przestrzenią miejską. Praca rezydenta zacznie się od badań i poszukiwań, których efekty zostaną twórczo przetworzone, także we współpracy z lokalnym artystą. Rezultat pobytu w Gorzowie zostanie pokazany podczas prezentacji, koncertu czy performance’u. A na koniec powstanie limitowane wydawnictwo, zależnie od rodzaju sztuki: audio, wideo, druk.

Tematem przewodnim pierwszej rezydencji będzie... „Kokos”. Jak stwierdził Robert Piotrowski, historyk i znawca Gorzowa: „Można tego budynku nie lubić, ale bez wątpienia pod nazwą eSDeH-u albo właśnie tytułowego owocu palmy, znany jest nam wszystkim. Ma swój wielki udział w historii miejsca i naszej gorzowskiej tożsamości.”

Pierwszym gościem w gorzowskim sejfowym „Kantorze...” będzie Piotr Bednarczyk (LOUFR) z Wrocławia.

Przerobi „Kokosa” na dźwięki lub jak kto woli: zinterpretuje go dźwiękowo. Wrocławski artysta działa głównie w dziedzinie intermedialnej muzyki kameralnej i elektroakustycznej. W muzyce kameralnej Piotrek koncentruje się na poszukiwaniu nowych brzmień, wykorzystując przy tym niekonwencjonalne techniki wydobycia dźwięku i live electronics. Jego stylistyczne zainteresowania krążą wokół noise’u, glitchu i muzyki klubowej. W swoich kompozycjach wykorzystuje również działania performatywne i sterowanie oświetleniem. W ramach projektu LOUFR jako aktywny wykonawca prezentuje swoją autorską muzykę elektroniczną. Jego muzyka była prezentowana m.in. podczas festiwali muzyki współczesnej, takich jak Warszawska Jesień, Musica Electronica Nova, Musica Polonica Nova, CROSSROADS, Słuchalnia, Muslab czy New Music Week.

Koncert rezydencyjny, podczas którego „usłyszymy Kokosa”, odbędzie się w sobotę, 20 lipca o godz. 21.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej