Jeszcze w tym roku Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie wzbogaci się o rezonans magnetyczny do diagnostyki dzieci. Będzie to kolejny sprzęt medyczny od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W środę w szpitalu przedstawiciele WOŚP i producenta oglądali miejsce, w którym stanie rezonans. Fundacja WOŚP za pieniądze z 27. Finału wesprze w sumie 21 szpitali w całej Polsce, w tym dwie lubuskie lecznice, w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. Do Gorzowa trafi 96-kanałowy rezonans magnetyczny Signa Artist 1,5T z konsolą operatorską i wysokiej klasy aparat RTG.

Rezonans będzie umieszczony w budynku radioterapii. Wyposażony będzie wiele udogodnień, np. zestaw ponad 160 cewek pozwoli na badania tułowia, głowy i kręgosłupa, jamy brzusznej, klatki piersiowej, miednicy i mięśnia sercowego, stawu biodrowego i badań naczyniowych. Specjalne cewki pozwolą na badanie prostaty, nerek, płuc oraz wykonywanie badań angiograficznych aorty i kończyn dolnych. Wyposażony jest też w oprogramowanie do wykonywania badań mózgu, jamy brzusznej, mięśnia sercowego, oraz technologię umożliwiającą wykonywanie badań dowolnej anatomii w dowolnej płaszczyźnie u osób, które nie mogą leżeć nieruchomo. To oprogramowanie pozwoli na redukcję czynników ruchowych i oddechowych, które mogą mieć wpływ na wynik badania.

Aparat Signa Artist 1,5T jest wyposażony także w system HyperSense – technikę pozwalająca na zredukowanie czasu trwania skanu bez tracenia jakości obrazu oraz pakiet Silent do obrazowania z całkowitą redukcją hałasu.

Kolejne wyposażenie to... słuchawki i zestaw multimedialny. Dzieci podczas badania będą mogły posłuchać muzyki.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej