Od dzisiaj w każdy wtorek w tym miesiącu i w sierpniu będzie można z przewodnikiem zwiedzać podziemny schron pod Kwadratem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zgodnie z zapowiedziami, „schron”, czyli właściwie szczelina przeciwlotnicza, będzie udostępniony podczas wakacji dla zwiedzających. Obiekt można oglądać w każdy wakacyjny wtorek. Swoją wizytę trzeba wcześniej zgłosić telefonicznie (95 720 2911) w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury. Zwiedzanie będzie bezpłatne, a przewodnikami będą pracownicy MCK.

Po raz pierwszy udostępniono podziemną szczelinę 8 maja, w Dniu Zwycięstwa. To obiekt, który został odkryty podczas przebudowy Kwadratu. Sam plac został oddany do użytku dużo wcześniej, ale prace nad udostępnieniem schronu trwały jeszcze wiele miesięcy. Chodziło o przystosowanie obiektu do potrzeb turystów. Tak, aby służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo nie miały zastrzeżeń. Zgodnie z zaleceniami Państwowej Straży Pożarnej miasto może udostępniać schron tylko podczas sprzyjającej aury, czyli w miesiącach wiosenno-letnich.

Podziemny schron pod Kwadratem

Szczelina powstała dopiero pod koniec wojny, bo przez wszystkie poprzednie lata Landsberg był cichą przystanią, w porównaniu z tym, co się działo w Hamburgu czy Kolonii i Berlinie. Do Landsberga ewakuowano nawet ludność z bombardowanych miast. Do 1944 r. front na Wschodzie był jeszcze odległy. Potem Niemcy zaczęli przygotowywać się do obrony na tych terenach i budowano właśnie takie konstrukcje. – To były ostatnie obiekty wykonywane w technice modułowej, wprowadzonej przez prof. Neuferta, notabene współtwórcę Bauhausu. Zastosował on tutaj moduł systemu oktametrycznego. Chodziło o to, aby tego rodzaju obiekty wznosić bardzo szybko. Ten mógł powstać w około miesiąc. Ma 90 metrów i był przeznaczony dla 160 osób – mówi Jan Zalewski z Muzeum Lubuskiego.

Szczelina przeciwlotnicza na placu Nieznanego Żołnierza (Kwadracie) była prawdopodobnie obiektem „dziewiczym”, bo Niemcy nie zdążyli jej wyposażyć technicznie, nie znaleziono też śladów jakiejkolwiek infrastruktury.

Do korytarza można wchodzić wyłącznie z przewodnikiem i w kasku. Maksymalnie wejść może 16 osób (powyżej 3. roku życia).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej