W 2018 r. w województwie lubuskim nocowało blisko 688 tys. turystów. Chodzi o osoby, które spędziły co najmniej jedną noc w turystycznych obiektach noclegowych. To o 4 proc. więcej turystów niż w 2017 r. i o 7,2 proc. więcej niż w 2016 r.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Urząd Statystyczny w Zielonej Górze przygotował publikację „Turystyka w województwie lubuskim w latach 2016-2018”. – To kolejna edycja publikacji ukazującej się w cyklu trzyletnim, zawierającej podstawowe informacje o infrastrukturze turystycznej i jej wykorzystaniu w województwie lubuskim – pisze we wstępie Roman Fedak, dyrektor US w Zielonej Górze.

W 2018 r. w Lubuskiem nocowało prawie 688 tys. turystów. Chodzi o osoby, które spędziły co najmniej jedną noc w turystycznych obiektach noclegowych. To o 4 proc. więcej turystów niż w 2017 r. i o 7,2 proc. więcej niż w 2017 r.

Łącznie turystom udzielono blisko 1 mln 430 tys. noclegów.

Co czwarty turysta spoza Polski

74,2 proc. stanowili turyści krajowi, a 25,8 proc. zagraniczni. Najwięcej turystów spoza Polski stanowili Niemcy – 30,9 proc. wszystkich turystów zagranicznych. Dalej byli Rosjanie – 11,2 proc., Ukraińcy – 10,3 proc., Białorusini – 9,9 proc., Litwini – 9,5 proc, Łotysze – 6,9 proc.

– W województwie lubuskim gościli także turyści z Holandii – 3,9 proc., Wielkiej Brytanii – 2,5 proc., Francji – 2,2 proc., Danii – 1,8 proc. i Belgii – 1,4 proc. Ponadto w lubuskich turystycznych obiektach noclegowych przebywało m.in. 2,1 tys. turystów z Ameryki Północnej, 1,5 tys. z Azji. 300 osób przyjechało z Ameryki Południowej i Środkowej, 200 z Afryki, a 100 z Australii i Oceanii – wymieniają autorzy publikacji.

Pod koniec lipca ub. roku w województwie lubuskim było 300 turystycznych obiektów noclegowych, które posiadały 10 i więcej miejsc noclegowych. Miejsca całoroczne oferowało 217 z nich.

– Obiekty noclegowe województwa oferowały 18,5 tys. miejsc noclegowych, co stanowiło 2,3 proc. ogólnej liczby miejsc noclegowych w Polsce – opisuje Urząd Statystyczny w Zielonej Górze.

Nowy Hotel Bulvar przy ul. Łużyckiej w Gorzowie
Nowy Hotel Bulvar przy ul. Łużyckiej w Gorzowie  Fot. Dariusz Barański/Agencja Wyborcza.pl

Hotele najpopularniejsze

Podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej turystów zatrzymało się w hotelach – 56,8 proc. 9,7 proc. osób nocowało w innych obiektach hotelowych, takich jak zajazdy, wille i zamki. 6,7 proc. turystów spędziło noc w ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych, 6,2 proc. w ośrodkach wczasowych, a 6 proc. w motelach.

W porównaniu z 2017 r., aż o 66 proc. wzrosła liczba turystów nocujących w pokojach gościnnych, o 28,2 proc. na polach biwakowych, a o 18,6 proc. w pensjonatach.

Walory? Lasy, jeziora, winnice

Urząd Statystyczny w publikacji zwraca uwagę na walory przyrodnicze województwa lubuskiego, którymi może przyciągać turystów. „Województwo lubuskie wyróżniają szczególne walory przyrodnicze, przede wszystkim urozmaicony krajobraz, duże kompleksy leśne, liczne jeziora oraz bogata fauna i flora. Środowisko naturalne województwa jest w niewielkim stopniu przekształcone oraz mało zanieczyszczone. Bogactwem województwa są lasy i puszcze, z licznymi parkami krajobrazowymi, rezerwatami i pomnikami przyrody oraz z żyjącymi dziko zwierzętami” – piszą autorzy publikacji. Podkreślają najwyższą w Polsce lesistość, która w Lubuskiem wynosi 49,3 proc.

O potencjale turystycznym województwa świadczą też liczne jeziora. „Są one połączone kanałami i rzekami, tworząc wielokilometrowy system szlaków wodnych i stanowiąc tereny sprzyjające uprawianiu sportów wodnych (żeglarstwa, kajakarstwa, windsurfingu, wędkowania i nurkowania)” – można przeczytać w publikacji.

Oprócz lasów i jezior w raporcie wymieniono też „zamki, kościoły oraz dworki i pałace związane z historią regionu, które tworzą turystyczny krajobraz województwa. Uatrakcyjnieniem pobytu może być poznanie folkloru, tradycji, twórczości ludowej, a także potraw kuchni regionalnej. Województwo proponuje szeroką ofertę imprez kulturalnych, sportowych, rozrywkowych i artystycznych” – pisze Urząd Statystyczny w Zielonej Górze.

WŁADYSŁAW CZULAK

Wśród walorów województwa nie mogło zabraknąć winiarstwa. Autorzy publikacji zwracają uwagę, że turystyczną specjalnością regionu staje się enoturystyka, a wizytówką winiarstwa jest Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze, które działa przy największej w Polsce winnicy, tzw. winnicy samorządowej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej