Sprawcy tego typu oszustw są bezwzględni, wykorzystują często nieporadność czy krytyczne położenie seniorów, którzy w dobrej wierze starają się pomóc. Naciągacze najczęściej zatrzymywani są dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety do policjantów wciąż docierają informacje o kolejnych pokrzywdzonych.
– W miniony poniedziałek 94-letni gorzowianin odebrał telefon od osoby podającej się za członka rodziny, który poinformował, że miał kolizję i potrzebuje 20 tys. zł – opowiadała podkom. Marzena Śpiewak z zespołu prasowego KWP w Gorzowie. – Do przekazania pieniędzy doszło tego samego dnia. O tym, że został oszukany, zorientował się po fakcie.
Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Policjanci chcą tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom ze starszymi członkami w rodzinie, mogą przekazać niezbędną wiedzę.
Jeżeli odbierzemy podejrzany telefon od osoby podającej się za wnuczka czy policjanta z prośbą czy żądaniem wpłaty pieniędzy na wskazane konto, możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustem. Pamiętajmy, aby o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować policję pod numerem alarmowym 112.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera