Trwa budowa przystani dla wodniaków na Noteci w Santoku. Marina będzie mogła przyjąć w swoim basenie 15 łodzi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Budowa mariny w Santoku to część dawnego projektu gmin nadwarciańskich „Łączą nas rzeki”. Cały projekt nie miał szczęścia i nie doczekał się dofinansowania i realizacji. Natomiast niektóre gminy swoje pomysły na rzekę realizują samodzielnie. Santok podpisał umowę intencyjną z partnerami z Niemiec, z gminą Rudersdorf już w 2015 r. Starania o dofinansowanie trały więc dość długo. Kolejne trzy lata to był czas na przygotowanie wniosku, ale też promocję projektu i polityczny lobbing, że marina jest dla rozwoju obu gmin potrzebna.

Udało się. W 2017 r. wniosek został przyjęty i uzyskał wysoką, trzecią lokatę.  Łączne dofinansowanie dla obu gmin to ponad 1,7 mln euro i pokrywa 85 proc. kosztów inwestycji. Z tego Santok dostał 830 tys. euro (całkowity koszt inwestycji w marinę to 976 tys. euro).

Za te pieniądze budowany jest obecnie basen portowy na 15 jednostek, na terenie przystani powstaną też trzy domki turystyczne dla wodniaków i wiata, wyremontowany zostanie istniejący hangar. Gmina kupi również sprzęt pływający, który w sezonie będzie wypożyczany mieszkańcom.

Po rozstrzygnięciu w kwietniu została podpisana umowa z wykonawcami. Przystań wodną buduje Zakład Handlowo-Usługowy Arkadiusz Jaranowski. a zagospodarowaniem terenu przy przystani wraz z zapleczem turystycznym zajmie się firma Eurotechnika Mariusz Wojtasik. Termin zakończenia inwestycji to luty 2020 r.

Santok leży u zbiegu dwóch rzek, Warty i Noteci. Dla wodniaków jest więc to miejscowość bardzo atrakcyjna turystycznie. Marina budowana jest na Noteci tuż za mostem drogowym w Santoku

Projekt realizowany jest w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014 – 2020, tytuł projektu: „Łączą nas rzeki – II etap. Rozbudowa transgranicznej infrastruktury turystyki wodnej na obszarze EPEV”, nr wniosku 85016186, umowa o dofinansowanie projektu z dnia 8 sierpnia 2018 r.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem