Świnoujście, Ustka i Kołobrzeg to pierwsza trójka najlepszych miejsc plażowych w Polsce. Ranking już po raz 11. przygotował portal Onet.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tuż przed rozpoczęciem wakacji redakcja Onet Podróże przeprowadziła inspekcję ponad 70 nadmorskich miejscowości. Na tej podstawie powstał ranking 30 najlepszych ośrodków plażowych, w których warto w tym roku spędzić wakacje.

Najwięcej punktów, bo aż połowę z możliwych do zdobycia, można było otrzymać za wodę i piasek. Punktowano też bazę noclegową, gastronomię i rozrywkowe propozycje, czyli co można robić, gdy nie dopisze pogoda.

Świnoujście, Ustka i Kołobrzeg – pierwsze trzy miejsca na podium, w tej samej kolejności zajmowały także w ub. roku. Świnoujście ma największą liczbę punktów za plażę, atrakcje na niepogodę i estetykę. Jednym punktem przegrywa tylko z Ustką w kategorii infrastruktura. Tak popularny kurort jak Sopot jest na siódmym miejscu, a Hel na 12.

1. Świnoujście

2. Ustka

3. Kołobrzeg

4. Łeba

5. Gdańsk

6. Jastarnia

7. Sopot

8. Jurata

9. Rewal

10. Gdynia.

Popularne Międzyzdroje znalazły się na miejscu 13., a Dziwnów – 29.

Onet Podróże: Uwaga na drożyznę, zwłaszcza w gastronomii

Redakcja Onet Podróże zwraca uwagę, że w „nadmorskich miejscowościach inwestuje się w ścieżki rowerowe, kryte baseny, aquaparki, odżywają kolejki wąskotorowe, dba się o każdy zabytek i dawniej niezauważalne prawie fortyfikacje”.

Dziennikarze podkreślają, że przybywa dobrych lokali gastronomicznych, a większy wybór jest tam, gdzie sezon nie ogranicza się tylko do dwóch wakacyjnych miesięcy. Najlepiej pod tym względem w ocenie Onet Podróże wypada Trójmiasto i Świnoujście.

Redakcja przestrzega, że problemem nadmorskich miejscowości staje się drożyzna. W niektórych kurortach ceny, zwłaszcza w gastronomii, podniosły się o 15-20 procent.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej