Od poniedziałku wystartował program "Rodzina 500+" w rozszerzonej formule. Od 1 lipca rodziny mogą składać wnioski nie tylko na drugie i kolejne dziecko - program obejmie teraz pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie. Jak wygląda składanie wniosków w regionie?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wnioski online można składać już od 1 lipca. Występując o 500+, można online jednocześnie wystąpić o wyprawkę szkolną, czyli dodatkowe 300+ dla wszystkich dzieci. A od 1 sierpnia drogą papierową w gminach można te wnioski złożyć osobiście.

– Rozszerzenie programu również na pierwsze dziecko w rodzinie spowoduje wzrost liczby świadczeń o ponad 100 proc. Z jednej strony wymaga to mobilizacji służb samorządowych realizujących program. Ale rozpatrywanie wniosków jest też łatwiejsze, bo nie trzeba już przeliczać i weryfikować dochodów – mówi wicewojewoda Wojciech Perczak.

Po województwie jeździ specjalny „bus 500+”, a urzędnicy informują mieszkańców o nowych zasadach i szczegółach programu. Dziś bus stał na gorzowskim Kwadracie i pojechał też do Bogdańca, Witnicy i Deszczna. W poniedziałek zawita do Wschowy, Szlichtyngowej i Sławy.

– Gorzów jest liderem, jeśli chodzi o składanie wniosków, bo do dziś zostało ich przyjętych ponad 4,5 tys. Służby Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie podeszły do sprawy równie aktywnie jak mieszkańcy i już ponad 50 proc. wniosków zostało rozpatrzonych. Dziś idą kolejne wypłaty dla 1407 dzieci i ponad 1 mln zł trafi na konta gorzowian – mówi Grażyna Jelska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Mimo zwiększonej liczby wniosków idzie to o tyle sprawniej, że procedura jest prostsza, nie ma już kryterium dochodowego przy pierwszym dziecku i urzędnicy nie muszą weryfikować tych danych. – Gminy na bieżąco zgłaszają zapotrzebowanie na pieniądze. A że przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków idzie sprawnie, to niektóre gminy zdecydowały się na przesunięcie terminów płatności, aby jeszcze w lipcu wypłacić świadczenia – dodaje dyr. Jelska.

Wskutek rozszerzenia programu „Rodzina 500+” w Lubuskiem nastąpił wzrost uprawnionych do świadczeń o 100 proc. W tej chwili świadczenia pobiera 87,5 tys., natomiast gminy oszacowały liczbę wszystkich dzieci uprawnionych na 175 tys. Budżet wojewody na ten cel wynosi 808 mln zł.

Obecnie w Polsce z programu korzysta ponad 3,6 mln osób do 18. roku życia. Szacuje się, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. Po zmianach w 2019 r. na program trzeba będzie przeznaczyć ok. 31 mld zł, a w 2020 r. – ok. 41 mld zł.

Na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej znajdują się informacje o tym, w jaki sposób złożyć wniosek online. Można to zrobić za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.

W przypadku złożenia wniosku przez trzy najbliższe miesiące – lipiec, sierpień, wrzesień – świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca. Jednak złożenie wniosku po 30 września będzie równoznaczne z rozpoczęciem przyznania „500+” od miesiąca, w którym złożono wniosek. Bez wyrównania.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem