Policjanci z gorzowskiej drogówki sprawdzają autokary, którymi na wakacje wybierają się dzieci i młodzież. Trzeźwość kierowcy, jego czas pracy, wymagane dokumenty i zezwolenia oraz przede wszystkim stan techniczny pojazdu to podstawowe elementy sprawdzane podczas kontroli.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od lat kontrole autokarów, którymi podróżują najmłodsi, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Tygodniowo napływa kilkanaście zgłoszeń z prośbą, aby sprawdzić autokar zanim ruszy w dalszą podróż.

– Kolejne kontrole były prowadzone w tym tygodniu, na jednym z parkingów w Gorzowie – mówiła podkom. Marzena Śpiewak z zespołu prasowego KWP w Gorzowie. – Policjanci przede wszystkim sprawdzali stan ogumienia w autobusie, jego zużycie, sprawność systemów hamowania i kierowania, wyposażenie pojazdu w gaśnice i apteczkę oraz sprawne oświetlenie.

W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek usterek czy niesprawności technicznej, która może rzutować na bezpieczeństwo podróżujących, mundurowi zatrzymują dowód rejestracyjny pojazdu. Wiąże się to z koniecznością naprawy i podstawieniem sprawnego autokaru.

Fot. Lubuska Policja

Każdorazowo podczas kontroli sprawdzany jest stan trzeźwości kierowcy autokaru oraz jego stan psychofizyczny, dlatego policjanci kontrolują również tachografy, na których zarejestrowany jest czas pracy i odpoczynku kierowcy. Zdecydowana większość kontroli wypada pozytywnie. Kiedy funkcjonariusze nie stwierdzą żadnych nieprawidłowości, dzieci mogą wsiąść do autokaru i ruszyć w bezpieczną podróż.

Przypominamy, że cały czas istnieje możliwość zgłoszenia takiej kontroli. Można to zrobić osobiście w każdej jednostce policji, lub dzwoniąc pod nr 997. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem, wtedy unikniemy dłuższego oczekiwania.

Pod tym linkiem znajdziecie punkty kontroli autokarów w województwie lubuskim.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej