Startuje lubiany wakacyjny cykl koncertów w gorzowskim amfiteatrze. Jako pierwszy w ramach "Sceny na Scenie" zagra jeden z ciekawszych duetów na polskiej scenie muzycznej
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Scena na Scenie” to cykl, którego formułę doceniła zarówno publiczność, jak i występujący artyści. Pod dachem, ale jednak na świeżym powietrzu. Intymna, niemal klubowa relacja w wieczornej scenerii Amfiteatru sprawia, że te koncerty są magiczne i szczególne. Koncert inauguracyjny odegrają „kapelusznicy”: Smolik i Kev Fox to jeden z ciekawszych duetów na polskiej scenie muzycznej, w dodatku o międzynarodowym wymiarze. W sobotę zagrają w gorzowskim amfiteatrze.

Andrzej Smolik najpierw grał jako klawiszowiec w Wilkach, zajmował się produkcją płyt Roberta Gawlińskiego, współpracował z Hey i Kasią Nosowską. Aż wreszcie zajął się tworzeniem własnej muzyki i pod własnym nazwiskiem debiutował w 2001 roku. Kolejne płyty potwierdzały, że Smolik wypracował swój własny styl. Na jego albumach można było usłyszeć Artura Rojka, Gabę Kulkę czy Skubasa. Na krążku „The Trip” z 2012 roku – ostatnim podpisanym nazwiskiem Smolika w jednej z piosenek zaśpiewał zupełnie nieznany wtedy w Polsce brytyjski wokalista Kev Fox. Poznali się na koncercie w Warszawie. Z początku ich współpraca to były pomysły na nagranie kilku „niezobowiązujących” numerów. Ale układała się na tyle dobrze, że efektem tego była płyta „Smolik/Kev Fox".

Nagrany w 2015 roku album uzyskał status platynowej płyty i zdobył nagrodę Fryderyka dla albumu roku w kategorii „elektronika i alternatywa”.

Andrzej Smolik to człowiek orkiestra: kompozytor, producent, multiinstrumentalista, dziennikarz radiowy, członek Rady Akademii Fonograficznej ZPAV w sekcji muzyki rozrywkowej. Współpracował z Robertem Gawlińskim, Kasią Nosowską, Kayah, Noviką, Arturem Rojkiem, Miką Urbaniak, Marylą Rodowicz, Krzysztofem Krawczykiem, Marią Peszek. Jest laureatem Fryderyków za własne albumy „3” i „4” oraz „Maria Awaria” Marii Peszek.

Kev Fox to angielski wokalista, gitarzysta i kompozytor związany ze sceną Manchesteru, autor kilku solowych płyt. Obdarzony charakterystycznym chropowatym głosem.

A oto kogo jeszcze widzimy na afiszu cyklu Scena na Scenie: 20 lipca – Arkadiusz Jakubik, 11 sierpnia – niXes, 31 sierpnia – Natalia Przybysz, 7 września – Daria Zawiałow.

Koncert Smolik/Kev Fox w sobotę 6 lipca, godz. 21, Amfiteatr MCK, ul. Drzymały (park Siemiradzkiego). Bilety: 35 zł do nabycia w kasie MCK oraz na Abilet.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej