Nie tylko w Gorzowie archeolodzy mają pełne ręce roboty. Również we Frankfurcie nad Odrą trwają inwestycje, podczas których dochodzi czasem do ciekawych i cennych odkryć.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Frankfurcki ratusz poinformował nas, że podczas prac na Große Oderstraße, archeolodzy z firmy Archaeofakt wykopali pięć Écus d'Or i jednego dukata. Kierujący wykopaliskami Matthias Antkowiak podejrzewa, że złote monety zostały wszyte w ubranie i przez pomyłkę wyrzucone – informuje Beata Bielecka, rzeczniczka urzędu miasta w Słubicach.

„Écu” to nazwa monet używanych w Królestwie Francji od średniowiecza do XVIII wieku. „Écu d'Or” to natomiast złota moneta. Jedną z sześciu monet jest dukat papieża Klemensa VII (1523-1534).

Złote monety, znane jako dukaty, zostały po raz pierwszy wybite w Wenecji pod koniec XIII wieku.

Od sierpnia 2018 r. na Große Oderstraße powstało 25-28 rozległych stanowisk archeologicznych. Housing Industry Frankfurt (Oder) GmbH planuje tutaj postawić budynek mieszkalno-handlowy, który ma powstać w miejscu wcześniejszej budowli z 1945 roku.

Podczas prac archeologicznych odkryto na tym terenie wiele śladów dokumentujących rozwój miasta w XIII wieku i na początku XIV wieku, a także w późniejszym okresie od XVI do XIX wieku. Różnorodne znaleziska z okresu renesansu pozwalają poszerzyć wiedzę o tym, jak, przed wiekami, wyglądała codzienność mieszkańców Frankfurtu. Oprócz monet znaleziono też m.in. naczynia ceramiczne.

Burmistrz Frankfurtu René Wilke podkreśla, że odkrycia archeologów dają cenne informacje na temat dawnego życia we Frankfurcie nad Odrą. – Te zabytki z historii miasta powinny być zachowane dla potomności – mówi.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej