Przy dźwiękach jej wielkiego przeboju "Jesteś lekiem na całe zło" znakomita artystka, gorzowianka z urodzenia otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gorzowa. - Cały czas czuję się obywatelką Gorzowa - mówiła Krystyna Prońko podczas uroczystej sesji rady miasta.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Okazją do nadania zaszczytnego tytułu była 762. rocznica założenia miasta. Podczas uroczystej sesji rady miasta prezydent Jacek Wójcicki wygłosił laudację, w której przypomniał gorzowskie początki i drogę kariery artystycznej Krystyny Prońko, która od dziesięcioleci jest niekwestionowaną gwiazdą polskiej sceny muzycznej. Artystka zasiadła – jak każe tradycja – w rzeźbionym fotelu, a przewodniczący rady miasta Jan Kaczanowski przepasał ją szarfą w barwach i z herbem miasta.

DARIUSZ BARANSKI

Urodziła się w Gorzowie i choć od lat mieszka i pracuje w Warszawie, przy każdej sposobności podkreśla z dumą, że pochodzi z Gorzowa i ciepło wspomina swoje rodzinne strony. Tak było też i tym razem

– W najśmielszych moich myślach nie spodziewałam się, że znajdę się w takim miejscu, w takiej roli. Tym bardziej że cały czas czuję się obywatelką Gorzowa. Tutaj się urodziłam, tu spędziłam całe moje dzieciństwo, tu zdobyłam wykształcenie, które w znacznej mierze pozwoliło mi osiągnąć w życiu to, co osiągnęłam. Mam cały czas współpracowników artystycznych z Gorzowa. Od wielu lat współpracuję m.in. z Przemkiem Raminiakiem, znakomitym pianistą. Poza tym mam tu cały czas rodzinę. Tu są moi rodzice pochowani. W Gorzowie jestem więc częstym gościem. Bardzo też lubię odwiedzać okolice Gorzowa, po których ojciec obwoził nas, gdy byliśmy jeszcze dziećmi. Te jeziora, te lasy to wielki skarb ziemi gorzowskiej, który służy nam wszystkim i również mi, choć od prawie 50 lat mieszkam już w Warszawie – mówiła pani Krystyna. Dla artystki to już drugie honorowe obywatelstwo. Pierwsze – jak opowiadała – dostała w 2002 r. za piosenkę „Deszcz w Cisnej”, po 25 latach jej śpiewania. Oczywiście od gminy Cisna.

A honorowe obywatelstwo Gorzowa to dla Krystyny Prońko duże wyróżnienie. – I w każdej mierze wsparcie. Cieszę się, że tu jestem – mówiła.

Z tej okazji wystąpi też przed gorzowską publicznością w Muzycznym Atelier Nowa Linia. Ciepłe brzmienia, które usłyszymy w lekko jazzującym klimacie i jak zwykle w doskonałym wykonaniu, to najprawdziwszy... „lek na całe zło".

Obok hitów takich jak: „Małe tęsknoty”, „Deszcz w Cisnej”, „Jesteś lekiem na całe zło” czy „Niech moje serce..” nasza Honorowa Obywatelka zaśpiewa również polskie i anglojęzyczne utwory oraz standardy jazzowe. Przy fortepianie zasiądzie Przemysław Raminiak.

Koncert we wtorek 2 lipca, godz. 19, Muzyczne Atelier Nowa Linia / Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Gorzów, ul. Walczaka 2a, 1 p. (naprzeciwko białego kościoła). Bilety: 100 zł, w dniu koncertu – 120 zł. Informacje dot. zakupu biletów pod nr. tel. 518 66 52 52, informacje także na www.muzycznanowalinia.pl

fb: muzycznanowalinia. Liczba miejsc ograniczona.

"Urodzinowa" sesja rady miasta była też okazją do wręczenia Złotych Medali za Długoletnią Służbę urzędnikom gorzowskiego magistratu oraz Honorowych Odznak Zasłużony dla Miasta Gorzowa.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem