Niemal w całej Polsce w lasach obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Leśnicy przypominają o zasadach, którymi powinniśmy się kierować podczas pobytu w lesie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Lubuskie jest najbardziej zalesionym regionem w Polsce. Lasy zajmują aż 52 proc. powierzchni całego województwa.

Obecnie, w związku z upałami i brakiem opadów, na terenie województwa lubuskiego obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Podobnie jest zresztą niemal w całej Polsce.

Dyrekcja lubuskich Lasów Państwowych apeluje o rozwagę każdego, kto wybiera się do lasu.

Jeśli zauważysz pożar, to:

  • zawiadom o zaistniałej sytuacji straż pożarną (telefon 998 lub 112),
  • oceń sytuację. Jeżeli jest to zarzewie pożaru i zauważysz tlącą się pokrywę ściółkową, trawę albo pojedyncze gałęzie na niewielkiej powierzchni, podejmij próbę jego ugaszenia. W tym celu wykorzystaj np. gałęzie, koc, części ubioru, wodę (jeżeli jest dostępna) lub spróbuj za pomocą łopaty odkryć wierzchnią warstwę ziemi, by uniemożliwić rozprzestrzenianie się ognia,
  • jeżeli jest to pożar niemożliwy do ugaszenia za pomocą dostępnych ci środków, sprawdź, czy jesteś w bezpiecznym miejscu, jeśli nie – uciekaj!
  • w przypadku rozprzestrzeniania się pożaru ewakuuj się w kierunku prostopadłym do kierunku wiatru,
  • jeśli znajdziesz się w strefie zadymienia, pochyl się nisko (przy ziemi jest mniej dymu) oraz osłoń usta i nos chustką lub częściami odzieży,
  • jeśli to możliwe, udaj się na drogę dojazdową do lasu, oczekuj na jednostki straży pożarnej lub służbę leśną i wskaż im miejsce powstania pożaru.

Pamiętajmy, bezpieczeństwo lasów zależy od każdego z nas.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej