Takie wiadomości dowodzą, że w Gorzowie też potrafią wyszkolić dobrych piłkarzy ręcznych. Zresztą widać to po składzie seniorskiej Stali, gdzie balans między wychowankami a zawodnikami przyjezdnymi ciągle jest zachowany.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W mistrzostwach Europy 17-latków w piłce ręcznej plażowej, rozgrywanych w Starych Jabłonkach, wzięli udział Mateusz Olejniczak (na koszulce nr 15) i Rafał Renicki (nr 34) z Misia Gorzów, a także trzeci gorzowianin Wiktor Mokracki (nr 12), który od kilku lat reprezentuje młodzieżowe drużyny MMTS Kwidzyn. Fajnie, że wszyscy byli ważnym postaciami biało-czerwonej drużyny i dołożyli swoją cegiełkę do szóstego miejsca w klasyfikacji końcowej.

Co ciekawe, Polacy w fazie zasadniczej pokonali późniejszych złotych medalistów Chorwatów, co tylko świadczy o dużym potencjale tej zebranej bardzo niedawno ekipy. W tym meczu ważyła się sprawa awansu jednej z drużyn do półfinału. Nasi przegrali jednak w pierwszym secie i choć wygrali całe spotkanie 2:1, to w najlepszej czwórce ME znalazł się zespół Chorwacji, który w finale pokonał Węgrów 2:1. W pojedynku o brązowy medal Hiszpanie wygrali 2:0 z Holendrami.

Ostatecznie gorzowianie wraz z kolegami zajęli szóstą pozycję, a drużyna dziewcząt siódmą. Wiktor Mokracki zajął ósme miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców turnieju.

– Trochę byliśmy źli, że nie udało się przebić do półfinału, bo było naprawdę blisko – mówił młody zawodnik pochodzący z Gorzowa, aktualnie budujący swoją karierę piłkarza ręcznego w Kwidzynie. – Z drugiej strony mamy za sobą zaledwie cztery zgrupowania, niektórzy zaczęli „kręcić” na plaży półtora miesiąca temu. Tak więc to miejsce jest dla nas ogromnym sukcesem.

– Jesteśmy dumni z naszych zawodników, bo w bardzo krótkim czasie przeszli przemianę z zawodników występujących wyłącznie w hali, do pełnoprawnych graczy plażowych. Przed turniejem zakładaliśmy sobie wejście do ósemki, spotkaliśmy się z najlepszymi drużynami w Europie, walczyliśmy jak równy z równym – podsumowali trenerzy naszej reprezentacji.

Jeśli ktoś w najbliższych dniach będzie w okolicach Starych Jabłonek to nadal warto zajrzeć na boiska do plażowej piłki ręcznej, bo właśnie startują tam mistrzostwa Europy seniorów. W imprezie wystartuje aż 40 zespołów kobiet i mężczyzn.

WYNIKI POLAKÓW NA ME U17 W STARYCH JABŁONKACH I GOLE GORZOWIAN:

  • mecz o 5. miejsce: Polska – Portugalia 0:2 (13:18, 24:27)

Wiktor Mokracki – 11 goli, Rafał Renicki 6, Mateusz Olejniczak

  • mecz o miejsca 5-8: Polska – Rumunia 2:1 (18:11, 24:26, 6:2)

Mokracki 10, Renicki 6, Olejniczak 2

grupowa runda zasadnicza

  • Polska – Portugalia 1:2 (22:27, 19:18, 4:8)

Mokracki 13, Renicki 4, Olejniczak

  • Polska – Hiszpania 0:2 (14:23, 16:22)

Mokracki 12, Renicki, Olejniczak

  • Polska – Chorwacja 2:1 (14:29, 21:18, 8:6)

Mokracki 12, Renicki 8, Olejniczak 2

grupowa runda wstępna

  • Polska – Ukraina 0:2 (17:26, 17:18)

Mokracki 14, Renicki, Olejniczak

  • Polska – Szwajcaria 2:0 (16:11, 10:7)

Mokracki 8, Renicki, Olejniczak

  • Polska – Bułgaria 2:0 (19:16, 22:19)

Mokracki 8, Renicki 5, Olejniczak

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej