Kilku byłych i obecnych zawodników Stali Gorzów wzięło udział w turnieju otwarcia cyklu PGNiG Summer Superligi 2019, który odbył się na Starym Rynku w Płocku. Młodsi gorzowianie jadą na mistrzostwa Europy do 17 lat w plażowej odmianie piłki ręcznej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pierwszy turniej rozegrano 20 lipca 1992 r. na plaży św. Antoniego w Ponza, co stanowi oficjalną datę narodzin tej dyscypliny. Początkowo to miała być tylko zabawa, ale dwa lata później Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej stworzyła pierwszą wersję przepisów gry, która dziś ma już swoje mistrzostwa świata.

Mecze piłki ręcznej plażowej toczą się między dwoma zespołami, z których każdy składa się z trzech zawodników i bramkarza. Pojedynek trwa dwie połowy po 10 minut, w każdej z nich trzeba wyłonić zwycięzcę. Zdobywa się bramki, z których zwykła bramka to 1 punkt, a spektakularna bramka, np. zdobyta po obrocie, to 2 punkty. Te bramki decydują, która drużyna wygra konkretną połowę meczu, za co przyznaje się duży punkt. Spotkanie wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej punktów meczowych. Dogrywki odbywają się do „złotej bramki”.

TOMASZ NIESLUCHOWSKI

Właśnie ta ostatnia zasada obowiązywała podczas płockiego turnieju, w finałowym meczu panów. Aż tam dotarli zawodnicy Stali, którzy zostali zaproszeni do gry w zespole RIP BHC Los Angeles, razem z graczami ze Stanów Zjednoczonych. Wyrównana walka trwała od samego początku pierwszej partii i gdy wydawało się, że Petra Płock rozstrzygnie ją na swoją korzyść, szczypiorniści RIP BHC w ostatnich sekundach doprowadzili do remisu. To oznaczało dogrywkę z zasadą „złotej bramki” – zdobył ją skrzydłowy płocczan Bartosz Wojdak po wznowieniu wygranym przez Pawła Kowalskiego. Drugi set upływał już pod większą kontrolą gospodarzy, którzy prowadzili nawet 14:8 i spokojnie dowieźli zwycięstwo do końca.

Najlepszym bramkarzem imprezy został Cezary Marciniak, który ostatnio zdecydował się związać ze Stalą Gorzów na kolejne dwa lata. Razem z nim w plażową odmianę piłki ręcznej na plaży bawili się bracia bliźniacy Marcin i Mariusz Smolarkowie, Wiktor Bronowski oraz Adrian Turkowski. Jak wiemy, ten ostatni przenosi się do ekstraklasowej drużyny z Piotrkowa Trybunalskiego.

26 czerwca w Starych Jabłonkach rozpoczną się mistrzostwa Europy do 17 lat. W reprezentacji Polski znaleźli się Mateusz Olejniczak i Rafał Renicki z Misia Gorzów, a także trzeci gorzowianin Wiktor Mokracki, który od kilku lat reprezentuje młodzieżowe drużyny MMTS Kwidzyn. Mateusz Olejniczak to młodszy brat Michała, uczącego się w SMS Gdańsk, niedawnego debiutanta w pierwszej reprezentacji kraju. Gratulujemy i życzymy sukcesów!

CZOŁOWE ZESPOŁY TURNIEJU W PŁOCKU:

mężczyźni

 • 1. BHT Petra Płock
 • 2. RIP BHC Los Angeles (USA)
 • 3. BHT TAZ MKS Grudziądz
 • 4. BHT GOKiS Kąty Wrocławskie
 • 5. BHT Damy Radę Inowrocław
 • 6. TSHV Camelot (Holandia)
 • 7. BHT GRU Juko Piotrków Trybunalski
 • 8. BHT Petra Płock Junior

kobiety

 • 1. Team Poland
 • 2. BHT GRU Juko Piotrków Trybunalski
 • 3. Lady Bugs (Węgry)
 • 4. Pyrki Poznań
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej