Nowe prognozy pogody są takie, że w Gorzowie i okolicach temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza mogą się utrzymywać przez cały przyszły tydzień. Niedziela jest wyjątkowo upalna. Meteorolodzy ostrzegają, że w dalszej części dnia pojawią się burze. Chrońcie przed upałami siebie i swoich bliskich, poszukajcie cienia i miski z zimną wodą dla swoich zwierzaków, dla których te dni też będą bardzo trudne.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Raport Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej: w zachodnich powiatach województwa lubuskiego, w niedzielę o godz. 12 zanotowano następujące temperatury powietrza: Słubice 33,5 stopni Celsjusza, Gorzów - 32 stopnie, Świebodzin - 32,3 stopnia. Najbliższe 2-4 godziny przyniosą lokalnie dalszy wzrost temperatury powietrza aż do ok. 35 stopni. Po godz. 17 temperatura powietrza zacznie powoli spadać.

Dzisiaj od godz. 13 do 19 mamy również pierwszy stopień ostrzeżenia burzowego. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami grad.

Przypominamy, że drugi stopień ostrzeżenia przed upałami, na razie obowiązuje do wtorku, 11 sierpnia do godz. 21. W dzień możemy się spodziewać temperatur od 30 do 32 stopni Celsjusza, a w nocy od 18 do 20 stopni.

W taką pogodę szczególnie uważać powinny dzieci i osoby starsze. Specjaliści radzą, żeby – jeśli nie jest to koniecznie – najlepiej nie wychodzić z domu i pić sporo wody. Pamiętajcie, żeby w plecaku albo torebce mieć butelkę wody.

Policja przypomina, że podczas upałów nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W przypadku wystąpienia objawów przegrzania organizmu, jak: przyspieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy lub dreszcze, należy szukać pomocy, dzwoniąc pod numery alarmowe 112 lub 999.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej