Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szymon Woźniak o awans do Grand Prix Challenge walczył aż we Francji, w Lamothe-Landerron. Zajął piąte miejsce, czyli pierwsze, z którego nie było premii. Tak jak jednak napisaliśmy wyżej, wiemy, jaki jest żużel. Decydujący turniej odbędzie się 24 sierpnia w Gorican w Chorwacji. Do tego czasu jeszcze sporo może się wydarzyć, choć oczywiście nikomu źle nie życzymy. Przed Woźniakiem, który uzbierał 11 pkt, byli Francuz Dawid Bellego – 14 pkt, Chris Harris (Wielka Brytania) – 13 pkt, Mikkel Michelsen (Dania) i Max Fricke (Australija) – po 12 pkt.

W Żarnowicy wygrał Duńczyk ze Stali Gorzów Anders Thomsen, który zdobył 14 pkt. Awans uzyskali również Martin Vaculik (Słowacja), Peter Ljung (Szwecja) i Matej Zagar (Słowenia).

Thomsen spokojnie zdąży na niedzielny mecz z Get Well Toruń na „Jancarzu”, za to dla Woźniaka powrót do Gorzowa to duże wyzwanie, trudny wyścig z czasem. Na szczęście udało się znaleźć takie połączenia lotnicze, aby żużlowiec dotarł do Polski.

Po dwóch turniejach rywalizacji o żużlowego mistrza świata, w klasyfikacji przejściowej prowadzą Bartosz Zmarzlik i Patryk Dudek – po 28 pkt. Brytyjczyk Tai Woffinden, który zapowiadał ostrą walkę w obronie złota, po startach w Warszawie i Krsko jest dopiero ósmy – 15 pkt.

Wygląda na to, że będziemy mieli nowego mistrza, bo w piątkowym meczu Motor Lublin – Sparta Wrocław Woffinden bardzo groźnie upadł, a jego wypadek spowodował atakujący trochę bezmyślnie Rosjanin Grigorij Łaguta.

Uszkodzenie czwartego kręgu, złamana łopatka, stłuczone płuca... – Czeka mnie miesiąc przerwy i wtedy zobaczymy, jak będzie się zachowywała moja szyja – poinformował Brytyjczyk.

 

Woffinden opuści GP w Pradze (15 czerwca) i nie wiadomo, czy zdąży na turniej w Hallstavik w Szwecji, który jest zaplanowany na 6 lipca. W Polsce opuści dwa domowe mecze z Włókniarzem Częstochowa (23 czerwca) i Stalą Gorzów (30 czerwca). To na pewno spory problem dla Sparty, która jednak w Lublinie poradziła sobie i bez swojego lidera, ostatecznie pokonała Motor 48:42.

TRULY.WORK STAL GORZÓW – GET WELL TORUŃ

Niedziela 9 czerwca, godz. 16.30, stadion im. Edwarda Jancarza w Gorzowie, transmisja w nSport+.

STAL: 9. Szymon Woźniak, 10. Peter Kildemand, 11. Krzysztof Kasprzak, 12. Anders Thomsen, 13. Bartosz Zmarzlik, 14. Mateusz Bartkowiak, 15. Rafał Karczmarz, 16. Alan Szczotka.

GET WELL: 1. Niels Kristian Iversen, 2. Norbert Kościuch, 3. Chris Holder, 4. Filip Nizgorski, 5. Jason Doyle, 6. Igor Kopeć-Sobczyński, 7. Maksymilian Bogdanowicz, 8. Jack Holder.

PROGRAM 8. KOLEJKI:

piątek 7 czerwca

Fogo Unia Leszno – MrGarden GKM Grudziądz 52:38 (bonus dla Leszna)

Speed Car Motor Lublin – Betard Sparta Wrocław 42:48 (bonus dla Wrocławia)

niedziela 9 czerwca

godz. 16.30 nSport+ Truly.work Stal Gorzów – Get Well Toruń

godz. 19 nSport+ ForBet Włókniarz Częstochowa – Stelmet Falubaz Zielona Góra

  • 1. Fogo Unia Leszno 8 16 +92
  • 2. Betard Sparta Wrocław 8 11 +18
  • 3. Stelmet Falubaz Zielona Góra 7 10 +32
  • 4. ForBet Włókniarz Częstochowa 7 6 -18
  • 5. TRULY.WORK STAL GORZÓW 7 6 -7
  • 6. MrGarden GKM Grudziądz 7 5 -22
  • 7. Speed Car Motor Lublin 8 4 -46
  • 8. Get Well Toruń 6 2 -49

Cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej pojadą w play-off o medale. Ostatnia drużyna spadnie z ekstraklasy, przedostatnia będzie walczyć o utrzymanie w barażach.

MECZ ZALEGŁY Z 5. KOLEJKI:

niedziela 16 czerwca

godz. 16.30 nSport+ MrGarden GKM Grudziądz – Get Well Toruń

PROGRAM 9. KOLEJKI:

piątek 21 czerwca

godz. 18 Eleven Sports MrGarden GKM Grudziądz – Truly.work Stal Gorzów

godz. 20.30 Eleven Sports Get Well Toruń – Speed Car Motor Lublin

niedziela 23 czerwca

godz. 16.15 nSport+ Betard Sparta Wrocław – ForBet Włókniarz Częstochowa

godz. 19 nSport+ Stelmet Falubaz Zielona Góra – Fogo Unia Leszno

PROGRAM 10. KOLEJKI:

piątek 28 czerwca

godz. 18 Eleven Sports Fogo Unia Leszno – ForBet Włókniarz Częstochowa

godz. 20.30 Eleven Sports Get Well Toruń – MrGarden GKM Grudziądz

niedziela 30 czerwca

godz. 16.15 nSport+ Betard Sparta Wrocław – Truly.work Stal Gorzów

godz. 19 nSport+ Speed Car Motor Lublin – Stelmet Falubaz Zielona Góra

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 minut wcześniej, a prezentacja zawodników 15 minut przed pierwszym wyścigiem.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.