Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Patrzenie w historię prezesa Ireneusza Macieja Zmory wzięło w łeb jeszcze w pierwszej części sezonu. Szef Stali wyliczył sobie, że do kompletu zwycięstw w domu trzeba dorzucić cztery punkty bonusowe i faza play-off będzie na bank.

Misterny plan popsuł w Gorzowie Falubaz Zielona Góra, który na zwycięstwo w lubuskich derbach czekał prawie tysiąc dni. Sąsiedzi z południa są aktualnie – obok fantastycznych mistrzów z Leszna – pewniakiem do czołowej czwórki.

Kto z nimi? Ostatni w tabeli PGE Ekstraligi Toruń też ma jeszcze szansę wspiąć się tak wysoko. Zatem właściwie każdy oprócz dwóch czołowych, naprawdę mocnych ekip może powędrować w drugą stronę. Włókniarz był typowany do wielkiego finału, ale przegrywa u siebie. Grudziądz ostatnio jako pierwszy zabrał punkt leszczynianom, czy to jednak oznacza medalową moc w rewanżach?

Stalowcy dzielnie zapracowali sobie na miano mistrzów odwracania meczów na swoją niekorzyść. – Wszędzie tworzyliśmy widowiska, aby tak jak z Falubazem czy ostatnio z Get Well na wyjeździe na koniec zostać z bolesną porażką – przyznał nasz trener Stanisław Chomski. – Dlatego tę pierwszą rundę kończymy niestety pod kreską.

Diagnoza tych wstydliwych czy nawet frajerskich porażek? – Gdybyśmy wiedzieli, toby ich aż tyle nie było – stwierdził gorzowski szkoleniowiec. – Może Bartkowi Zmarzlikowi brakuje jeszcze jednego, pewnego zawodnika?

Prowadzimy, mamy punkty na tacy i nagle błądzimy. Czyżby ten parking pod wodzą kapitana Zmarzlika jeszcze był za mało doświadczony, aby w kluczowym, często krytycznym momencie zareagować z decyzjami jak trzeba? 24-latek walczy o mistrza świata, ale jak sam przyznaje, cały czas się myli, dużo zrzuca na współczesną nieprzewidywalność żużla. Coś w tym jest. Może jednak, gdyby był obok niego ktoś pokroju Martina Vaculika, czyli zawodnik z topu, w dobrej dyspozycji, te decyzje byłyby inne, a meczowa grupa wsparcia bardziej skuteczna. Krzysztof Kasprzak szukający formy czy dopiero uczący się liderowania na tym poziomie Szymon Woźniak to, jak widać po wynikach, było trochę za mało. Zresztą spójrzmy na poniższe średnie żółto-niebieskich, kto utrzymuje stany wysokie, którzy zawodnicy się poprawili, a którzy opuścili.

Trener Chomski zadał również ważne pytanie: czy w meczu z Get Well to my byliśmy tak mocni, czy gospodarze aż tak najpierw się pomylili? Obyśmy jednak mieli w sobie jakąś moc, bo rewanże to może być droga przez mękę, z drżeniem o ostateczne miejsce w tabeli.

Niby ciągle mamy wiele do wygrania, nie dajemy Stali szans na punkty bonusowe jedynie z Lesznem w Gorzowie i w Zielonej Górze. Patrząc jednak na nasz terminarz, jak ciężkie spotkania (Unia, Włókniarz) zostały nam w sierpniu w domu, to najbliższe, niedzielne starcie traktujemy jak mecz sezonu. Get Well koniecznie musimy pokonać, i to najlepiej za 3 pkt, aby w dalszej części sezonu tak panicznie nie oglądać się za siebie, może sprawić jakąś niespodziankę. Wydaje się jednak, że marzenia o play-off pogrzebaliśmy w ostatnich wyścigach na Motoarenie, a teraz damy wiele za spokojne utrzymanie, bo ci, co za nami, zdecydowanie będą naciskać. W czerwcu podejmujemy Get Well, dalej ruszymy na gorące, trudne dla nas tory w Grudziądzu i Wrocławiu. W jakich humorach będziemy zaczynać prawie miesięczne wakacje od żużlowej ekstraklasy?

RANKING STALOWCÓW 2019 PO 7. MECZU PGE EKSTRALIGI

Kolejno: liczba odjechanych wyścigów, liczba aktualnie zdobytych punktów z bonusami, w nawiasie liczba bonusów, aktualna średnia biegowa, aktualna średnia meczowa

 • 1. Bartosz Zmarzlik (średnia 2018: 2,574) – 38, 90 (4), 2,368, 12,29
 • 2. Szymon Woźniak (1,638) – 33, 68 (7), 2,061, 8,71
 • 3. Anders Thomsen (Dania, 2,342 – I liga) – 31, 54 (7), 1,742, 6,71
 • 4. Krzysztof Kasprzak (2,215) – 33, 53 (5), 1,606, 6,86
 • 5. Rafał Karczmarz (1,378) – 31, 40 (2), 1,290, 5,43
 • 6. Peter Kildemand (Dania, 1,346) – 24, 29 (5), 1,208, 4,00
 • 7. Mateusz Bartkowiak (debiut) – 19, 9 (2), 0,474, 1,00
 • 8. Adam Ellis (Wielka Brytania, debiut) - 2, 0 (0), 0,000, 0,00

TRULY.WORK STAL GORZÓW – GET WELL TORUŃ

Niedziela 9 czerwca, godz. 16.30, stadion im. Edwarda Jancarza w Gorzowie, transmisja w nSport+.

STAL: 9. Szymon Woźniak, 10. Peter Kildemand, 11. Krzysztof Kasprzak, 12. Anders Thomsen, 13. Bartosz Zmarzlik, 14. Mateusz Bartkowiak, 15. Rafał Karczmarz, 16. Alan Szczotka.

GET WELL: 1. Niels Kristian Iversen, 2. Norbert Kościuch, 3. Chris Holder, 4. Filip Nizgorski, 5. Jason Doyle, 6. Igor Kopeć-Sobczyński, 7. Maksymilian Bogdanowicz, 8. Jack Holder.

PROGRAM 8. KOLEJKI:

piątek 7 czerwca

godz. 18 Eleven Sports Fogo Unia Leszno – MrGarden GKM Grudziądz

godz. 20.30 Eleven Sports Speed Car Motor Lublin – Betard Sparta Wrocław

niedziela 9 czerwca

godz. 16.30 nSport+ Truly.work Stal Gorzów – Get Well Toruń

godz. 19 nSport+ ForBet Włókniarz Częstochowa – Stelmet Falubaz Zielona Góra

 • 1. Fogo Unia Leszno 7 13 +78
 • 2. Stelmet Falubaz Zielona Góra 7 10 +32
 • 3. Betard Sparta Wrocław 7 8 +12
 • 4. ForBet Włókniarz Częstochowa 7 6 -18
 • 5. TRULY.WORK STAL GORZÓW 7 6 -7
 • 6. MrGarden GKM Grudziądz 6 5 -8
 • 7. Speed Car Motor Lublin 7 4 -40
 • 8. Get Well Toruń 6 2 -49

Cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej pojadą w play-off o medale. Ostatnia drużyna spadnie z ekstraklasy, przedostatnia będzie walczyć o utrzymanie w barażach.

MECZ ZALEGŁY Z 5. KOLEJKI:

niedziela 16 czerwca

godz. 16.30 nSport+ MrGarden GKM Grudziądz – Get Well Toruń

PROGRAM 9. KOLEJKI:

piątek 21 czerwca

godz. 18 Eleven Sports MrGarden GKM Grudziądz – Truly.work Stal Gorzów

godz. 20.30 Eleven Sports Get Well Toruń – Speed Car Motor Lublin

niedziela 23 czerwca

godz. 16.15 nSport+ Betard Sparta Wrocław – ForBet Włókniarz Częstochowa

godz. 19 nSport+ Stelmet Falubaz Zielona Góra – Fogo Unia Leszno

PROGRAM 10. KOLEJKI:

piątek 28 czerwca

godz. 18 Eleven Sports Fogo Unia Leszno – ForBet Włókniarz Częstochowa

godz. 20.30 Eleven Sports Get Well Toruń – MrGarden GKM Grudziądz

niedziela 30 czerwca

godz. 16.15 nSport+ Betard Sparta Wrocław – Truly.work Stal Gorzów

godz. 19 nSport+ Speed Car Motor Lublin – Stelmet Falubaz Zielona Góra

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 minut wcześniej, a prezentacja zawodników – 15 minut przed pierwszym wyścigiem.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.