Eurowybory 2019. W lubuskim PiS trwa poszukiwanie polityka chętnego do objęcia mandatu posła po minister Elżbiecie Rafalskiej, która w ostatnich wyborach dostała się do Parlamentu Europejskiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podjąłem decyzję, nie obejmę mandatu poselskiego, chyba że w najbliższych wyborach taka będzie wola wyborców. Przed sześcioma miesiącami powierzyli mi mandat w Sejmiku Lubuskim – obwieścił Marek Surmacz, lider gorzowskiego PiS i radny sejmiku.

Tym samym Surmacz nie rozwiązał kłopotu, w jakim niespodziewanie znalazł się lubuski PiS po majowych eurowyborach. Mandat posła w polskim Sejmie zwalnia Elżbieta Rafalska, która w majowych eurowyborach zdobyła 71 tys. głosów. Ku jej zaskoczeniu, a także lubuskiego PiS, dostała się do Parlamentu Europejskiego. Wkrótce wyjedzie do Brukseli. Do 4 czerwca Rafalska była też ministrem pracy i rodziny. Na tym stanowisku zastąpiła ją Bożena Borys-Szopa.

Okazało się, że nie ma zbyt wielu chętnych do objęcia mandatu poselskiego po Rafalskiej. Pierwszym w kolejności był właśnie Surmacz.

– Ciężki wybór, jeśli do funkcji radnego podchodzi się poważnie. Bo cztery lata temu nie wybrano mnie na posła, a jesienią ub. roku do sejmiku już tak. Mam jednak zobowiązania lokalne. Nie jest tak łatwo posłuchać rad: rzuć to, idź do Sejmu, rób biura poselskie, zatrudniaj ludzi. A tak to w praktyce wygląda – tłumaczył kilka dni temu w „Wyborczej”.

Następną w kolejce jest Elżbieta Płonka, dziś także radna sejmiku. W przeszłości była senatorem, wicemarszałkiem lubuskim. Co stoi na przeszkodzie, by iść do Sejmu? Pewne prawie pięć lat w sejmiku i niepewny rezultat kampanii jesiennej. Poza tym Płonka ma nieźle prosperującą praktykę lekarską. Zarabia dużo więcej niż zwykły poseł.

Jak się dowiedziała „Wyborcza”, Płonka jednak bardzo poważnie rozważa przyjęcie legitymacji poselskiej. – Gdyby to zrobiła, mogłaby jesienią liczyć na „biorące” miejsce na lubuskiej liście wyborczej PiS do Sejmu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej