Pływanie na najwyższym poziomie to dla młodej dziewczyny z AZS AWF Gorzów nie jest nowość, ale każda z kajakarek wie, z jak silną musi zmierzyć się konkurencją, szczególnie na dystansach olimpijskich, aby sięgnąć po sukces. Anna Puławska ma pierwsze złoto, na razie w Pucharze Świata.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

23-latka wróciła w Duisburgu do olimpijskiej jedynki na 500 m, gdzie przecież parę miesięcy temu została czwartą kajakarką świata.

Trener kadry kobiet Tomasz Kryk, mając komfort pracy z tak silną grupą, w drodze na szczyt sezonu, czyli mistrzostwa świata i kwalifikacje olimpijskie, sprawdza różne osady. Tydzień temu w Poznaniu w K1 na 500 m pływała dwukrotna brązowa medalistka igrzysk w K2 Karolina Naja, również z AZS AWF Gorzów. Zajęła szóste miejsce. Na czele oglądaliśmy srebrną i brązową z ostatnich MŚ Lisę Carrington i Wołgę Chudzenkę. Do Niemiec Nowozelandka i Białorusinka nie przyjechały, nie startowała także w Pucharach Świata złota rok temu w Portugalii Węgierka Danuta Kozak. Kto więc miał to wygrać jak nie czwarta Anna Puławska, która tym razem została wystawiona w K1. Cały czas próbuje ścigać wyżej wymienione kajakowe legendy, multimedalistki wszystkich światowych imprez.

31 maja - 2 czerwca 2019 r., II Puchar Świata w kajakarstwie w Duisburgu (Niemcy)
31 maja - 2 czerwca 2019 r., II Puchar Świata w kajakarstwie w Duisburgu (Niemcy)  FOT. MAREK ZACHARA

– Podobało mi się, jak Ania kontrolowała finałowy wyścig – opowiadał gorzowski trener Marek Zachara, obserwujący na żywo pucharowe zawody w Duisburgu. – A widać już, że mamy rok do igrzysk, bo ruch w interesie jest ogromny, na każdym kroku czuć wielką mobilizację. Do tego jeszcze przyczaili się Węgrzy, odpuścili Puchary Świata. Możemy być jednak pewni, że do mistrzostw świata i kwalifikacji olimpijskich, które mają u siebie w Szeged, będą bardzo mocni. Słyszę o potężnych inwestycjach w tor, szykuje się tam wielka impreza.

Za Puławską do mety przypłynęły Manon Hostens z Francji (siódma w Poznaniu) i rówieśniczka kajakarki z gorzowskiego klubu, Dunka Emma Aastrand Jorgensen (piąta tydzień temu). Żadnej z nich nie było rok temu w finale A MŚ.

– To był szybki i trudny wyścig, ale na mecie byłam ogromnie szczęśliwa, bo zdobyłam swój pierwszy międzynarodowy złoty medal – mówiła Puławska. – To dla mnie niespodzianka, nie mierzyłam tak wysoko, ale jak widać, trzeba pracować i wierzyć w siebie.

31 maja - 2 czerwca 2019 r., II Puchar Świata w kajakarstwie w Duisburgu (Niemcy)
31 maja - 2 czerwca 2019 r., II Puchar Świata w kajakarstwie w Duisburgu (Niemcy)  FOT. MAREK ZACHARA

Już tradycyjnie Puławska razem z Nają i koleżankami z reprezentacji Heleną Wiśniewską oraz Katarzyną Kołodziejczyk obstawiały olimpijską konkurencję K4 na 500 m. Nasze panie przywiązały się do trzeciej pozycji i gdyby tak zostało do igrzysk w Tokio, nie mielibyśmy nic przeciwko. Pierwsze w Duisburgu były Niemki, a druga czwórka z Francji.

Naja wraz z 20-letnią Wiśniewską walczyła jeszcze w nieolimpijskiej konkurencji K2 na 200 m. Zajęły drugą pozycję, przegrały tylko ze Słowenkami.

31 maja - 2 czerwca 2019 r., II Puchar Świata w kajakarstwie w Duisburgu (Niemcy)
31 maja - 2 czerwca 2019 r., II Puchar Świata w kajakarstwie w Duisburgu (Niemcy)  FOT. ŁUKASZ WOSZCZYŃSKI

– Karolina jeszcze raz udowodniła, że jest nieocenioną szlakową, talentem czystej wody w tej specjalności – mówił trener Zachara. – Obojętnie do jakiej osady wsiądzie, z miejsca ciągnie ją na podium. Do tego przyznaje, że cały czas czuje się świetnie, szybko jest gotowa na kolejne wyzwania nawet w tym samym dniu. Wypada tylko cieszyć się i trzymać kciuki za dziewczyny z Gorzowa.

W Niemczech znów pokazał się 20-letni kajakarz Przemysław Korsak z G'Power Gorzów. W Poznaniu był finał B, a w Duisburgu już finał A nieolimpijskiej konkurencji K1 na 500 m, a tam bardzo dobre, szóste miejsce. Do podium zabrakło mu nieco ponad siedem dziesiątych sekundy.

W dniach 21-30 czerwca Mińsk zaprasza na Igrzyska Europejskie. Wśród ok. 4 tys. sportowców z 50 krajów będą również kajakarze, dla których będą to zawody rangi mistrzostw Europy. 22 sierpnia w Szeged na Węgrzech rozpoczną się mistrzostwa świata i jednocześnie kwalifikacje olimpijskie, a 30 sierpnia w Poznaniu rozegrane zostaną mistrzostwa Polski seniorów.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej