Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od lat pasjonujemy się startami i największymi sukcesami gorzowskiego wioślarstwa, bo przecież na igrzyskach startował już Piotr Basta, dwukrotnym mistrzem olimpijskim został Tomasz Kucharski, raz na najwyższym stopniu podium stanął w 2008 r. w Pekinie Michał Jeliński, a potem to symboliczne wiosło dla reprezentantów AZS AWF przejął Zbigniew Schodowski.

Oficjalnego komunikatu jeszcze nie było, ale wiemy, że sportowa kariera Schodowskiego finiszuje. Dziś naszym numerem jeden jest kobieta - Olga Michałkiewicz. Mamy nadzieję, że ona również z powodzeniem dopłynie do igrzysk w Tokio.

25-latka startuje w polskiej czwórce bez sternika. W 2017 r. w Stanach Zjednoczonych wywalczyła w tej osadzie srebrny medal mistrzostw świata, przed rokiem w Płowdiw w Bułgarii było piąte miejsce.

Za to panie nie schodzą z podium mistrzostw Europy. Właśnie powtórzyły wynik z ubiegłego roku z Glasgow, znów zajęły trzecie miejsce.

Finał A czwórek bez sternika w Lucernie w Szwajcarii ułożył się właściwie już po starcie. Na 500 m przed metą pewnie prowadziły Holenderki przed Rumunkami i Polkami. Tak zostało do mety. Na ostatnich metrach bez powodzenia naszą osadę nacisnęły Dunki.

Ubiegłoroczne mistrzynie - Rosjanki tym razem skończyły zmagania na piątej pozycji. Przypomnijmy, że na światowym czempionacie europejskie osady musiały uznać wyższość Amerykanek i Australijek.

– W tym roku Europa w naszej konkurencji na pewno będzie znacznie mocniejsza, dlatego ten brązowy medal dziś, na początku sezonu, w pierwszym naszym poważnym starcie, ma dla nas duże, pozytywne znaczenie – powiedziała Olga Michałkiewicz. – Wszystko, co najważniejsze w tym roku, czyli walka o przepustki na igrzyska, dopiero przed nami.

W sezonie 2019 wszystkie wioślarskie drogi prowadzą do Linzu w Austrii, gdzie 25 sierpnia rozpoczną się mistrzostwa świata seniorów, które jednocześnie będą kwalifikacjami olimpijskimi.

WYNIKI FINAŁU A KOBIECYCH CZWÓREK BEZ STERNIKA NA ME 2019:

  • 1. Holandia 6.24,840
  • 2. Rumunia 6.27,920
  • 3. POLSKA (Olga Michałkiewicz, Joanna Dittmann, Monika Chabel, Maria Wierzbowska) 6.32,370
  • 4. Dania 6.33,010
  • 5. Rosja 6.36,940
  • 6. Wielka Brytania 6.37,690
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.