To pierwszy weekend w tym roku, gdzie żar tak będzie lał się z nieba, spodziewajmy się w Gorzowie i okolicach temperatur nawet powyżej 35 stopni Celsjusza. Ulga ma przyjść w poniedziałek. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia. Dbajcie o siebie, wasze dzieci, znajdźcie także cień oraz miskę z zimną wodą dla zwierzaków.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

IMGW ostrzega przed upałami. Instytut wydał dla Gorzowa i okolic ostrzeżenie drugiego stopnia (w trzystopniowej skali), które obowiązuje od soboty, 18 czerwca od godz. 12 do niedzieli, 19 czerwca do godz. 20.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada temperatury w dzień 32-35 stopni Celsjusza, w niedzielę lokalnie nawet 36 stopni. W nocy minimalnie 18-20 stopni.

W nocy z niedzieli na poniedziałek ma spaść duży deszcz, a temperatura obniży się nawet o kilkanaście stopni Celsjusza. Od wtorku, 21 czerwca dalej ma być ciepło i słonecznie, z temperaturami powyżej 24 stopni.

W taką pogodę szczególnie uważać powinni dzieci i osoby starsze. Specjaliści radzą, żeby – jeśli nie jest to koniecznie – najlepiej nie wychodzić z domu i pić sporo wody. Pamiętajcie, żeby w plecaku albo torebce mieć butelkę wody.

Chrońcie także wasze zwierzaki. Nie zostawiajcie ich na słońcu, nie spacerujcie z nimi za długo. Lepiej niech schowają się w chłodniejszym miejscu, z miską zimnej wody w pobliżu.

Policja przypomina, że podczas upałów nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W przypadku wystąpienia objawów przegrzania organizmu, jak: przyspieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy lub dreszcze należy szukać pomocy, dzwoniąc pod numery alarmowe 112 lub 999.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej