Zawodnicy na poniższej liście z numerami od 1 do 5 utrzymali się w cyklu, bo zajęli czołowe miejsca w mistrzostwach Europy w 2018 r. Kolejna piątka wywalczyła awans w miniony weekend w SEC Challenge, który gorzowskim kibicom przede wszystkim będzie się kojarzył z bardzo groźnym wypadkiem stalowca Petera Kildemanda.

W końcu organizatorzy rozdali pięć tzw. dzikich kart na obecny sezon. Otrzymali je Polacy Bartosz Smektała i Paweł Przedpełski, Niemiec Kai Huckenbeck oraz Duńczycy Nicki Pedersen i Anders Thomsen. Ten ostatni od tego roku w Polsce startuje w barwach Stali Gorzów.

Thomsen ma już za sobą starty w żużlowych indywidualnych mistrzostwach Europy. W 2016 r. Duńczyk wystartował w 16 wyścigach, w których zdobył 20 pkt. Zmagania w SEC zakończył wtedy podczas czwartego wyścigu turnieju finałowego w Rybniku. Wskutek upadku Thomsen złamał oba nadgarstki. Oby tym razem ścigał się z większym szczęściem i znacznie skuteczniej.

Członek żużlowej kadry Danii startował na wszystkich szczeblach eliminacji tegorocznego SEC. Thomsen wygrał duńskie eliminacje do w Outrup. Podczas rundy kwalifikacyjnej w Poznaniu, zajął trzecie miejsce z 11 pkt na koncie. Dopiero w sobotnim SEC Challenge musiał uznać wyższość rywali. Dziesięć 10 zdobytych punktów oraz wykluczenie w wyścigu „ostatniej szansy” sprawiło, że Thomsen stał się pierwszym zawodnikiem, który nie wywalczył awansu do SEC 2019.

Mimo nie w pełni udanego występu podczas sobotnich zawodów w Nagyhalaszu na Węgrzech, organizatorzy cyklu, z uwagi na świetne wyniki oraz wysoką formę zawodnika, postanowili przekazać jedną z tzw. dzikich kart właśnie Duńczykowi.

– Naprawdę?! Dostałem dziką kartę! Super, jestem bardzo szczęśliwy – powiedział Thomsen. – To był jeden z moich głównych celów na ten sezon. Cieszę się, że mogę wrócić do cyklu po jakby nie patrzeć całkiem niezłym 2016 roku, kiedy to niestety zakończyłem go w pechowy sposób w Rybniku. Tegoroczne tory w SEC są naprawdę świetne. Ja jednak czekam na rundę duńską w Vojens, gdzie pojadę przed swoimi kibicami. Mój cel na mistrzostwa Europy? Na pewno walka o podium, ale wiadomo, że czasami różnie bywa. Jedno jest pewne, dam z siebie naprawdę wszystko.

Cykl Speedway Euro Championship 2019 rozpocznie się 13 lipca w Gustrow w Niemczech. Następnie zawodnicy walczyć będą o punkty podczas zawodów w Toruniu (27 lipca) oraz w Vojens w Danii (10 sierpnia). Wielki finał mistrzostw Europy odbędzie się 28 września na Stadionie Śląskim w Chorzowie.