Po kadrowych kwalifikacjach kajakarze mają także za sobą pierwszy poważny sprawdzian ze światową czołówką. Puchar Świata w Poznaniu pokazał, że w Gorzowie bez zmian. Wymienianie tych najlepszych zaczynamy od naszych pań.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To są te momenty, gdzie jeszcze wszyscy mają nadzieję, walczą o swoje, bo trenerzy reprezentacyjni korzystają z możliwości wystawienia większej ilości osad, sprawdzają je na tle rywalek czy rywali ze światowej czołówki.

Gorzowski przegląd kajakowych kadr, na początku tego bardzo ważnego sezonu, bo za trzy miesiące, najlepsi powalczą o kwalifikacje na igrzyska w Tokio, zaczynamy od konkurencji olimpijskich.

24-26 maja 2019 r., I Puchar Świata w Poznaniu
24-26 maja 2019 r., I Puchar Świata w Poznaniu  FOT. MAREK ZACHARA

Tu nic się nie zmienia. W głównych rolach występują 29-latka Karolina Naja i próbująca iść w ślady brązowej medalistki IO w Londynie i Rio de Janeiro 23-letnia Anna Puławska.

Synek Karoliny rośnie jak na drożdżach, a mama szokuje wszystkich. Jest w tym roku w imponującej formie.

Potwierdziły się słowa trenera klubowego Marka Zachary, który zapowiadał, że po urodzeniu dziecka kobieta w sporcie ma dwie drogi: już nie wróci na szczyt, ale będzie jeszcze mocniejsza.

Naja z przytupem ruszyła tą drugą drogą, z powodzeniem może śnić o trzecim olimpijskim medalu za rok w Japonii.

– Na pewno daje mi komfort to, że podczas zgrupowań nie muszę rozstawać się z najbliższymi, mam stworzone odpowiednie warunki i ich wsparcie przy wychowaniu syna – opowiadała Naja. – O formę tak się nie martwiłam, bo wiedziałam, jak dużą wykonujemy pracę. Cieszy, że moja dyspozycja znów zbliża się do wcześniejszych szczytów, tak dobrze czułam się przed igrzyskami w Rio.

W Poznaniu najlepsze było trzecie miejsce w czwórce na 500 m w identycznym składzie – Naja, Puławska, Katarzyna Kołodziejczyk i Helena Wiśniewska – jak podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata, gdzie też był brąz. Konkurencję wygrały Nowozelandki przed Francuzkami.

24-26 maja 2019 r., I Puchar Świata w Poznaniu
24-26 maja 2019 r., I Puchar Świata w Poznaniu  FOT. MAREK ZACHARA

Naja próbowała swoich sił również w olimpijskiej konkurencji K1 na 500 m, zajęła szóstą pozycję, ponad dwie sekundy za strefą medalową.

– Czwórka świetnie finiszowała, widać w tej osadzie bardzo duże rezerwy – opowiadał trener Zachara, który obserwował zawody na poznańskiej Malcie. – W jedynce trochę Karolinie nie pomogły warunki. Mocny wiatr to nie jest dla niej odpowiednia pogoda.

W K2 na 500 m, a więc w konkurencji, gdzie Naja była dwa razy trzecia na igrzyskach, tym razem startowały Puławska i Justyna Iskrzycka. Zajęły szóste miejsce, półtorej sekundy od podium. Jesteśmy ciekawi, jak potoczą się losy tej osady do mistrzostw świata, a potem do igrzysk. Tym bardziej że po przerwie macierzyńskiej do pływania powoli wraca medalowa partnerka Nai Beata Rosolska (wcześniej Mikołajczak).

Nowa w gorzowskiej ekipie 19-latka Julia Olszewska, która wcześniej reprezentowała Piast Człuchów, z koleżankami z reprezentacji płynęła w tym samym finale K4 co Naja i Puławska, zajęły siódmą pozycję.

24-26 maja 2019 r., I Puchar Świata w Poznaniu
24-26 maja 2019 r., I Puchar Świata w Poznaniu  FOT. MAREK ZACHARA

Niestety wewnętrzne kwalifikacje nie potoczyły się po myśli Wiktora Głazunowa, kanadyjkarza z AZS AWF. Wiemy, jak w tej grupie jest strasznie ciasno, bo na igrzyskach kanadyjkarze pływają tylko w jedynkach i dwójkach na 1 km.

Głazunow wraz z Marcinem Grzybowskim w finale C2 na 1 km zajęli siódme miejsce. Równocześnie jednak srebrny medal zdobyli Mateusz Kamiński i Michał Kudła.

Kanadyjkarz z gorzowskiego klubu stanął na drugim stopniu podium w jedynkach na 5 km.

Na Malcie w Poznaniu swoich szans na wysokie miejsca i przychylne oko trenerów szukali również inni zawodnicy z Gorzowa.

20-latek Przemysław Korsak z G'Power mocno bije się w kadrze kajakarzy. Jego najlepszy wynik to czwarte miejsce w finale B nieolimpijskiej konkurencji K1 na 500 m. Dodajmy, że naszych barw nie reprezentuje już olimpijczyk Paweł Kaczmarek, który odszedł do klubu z Krakowa.

Kanadyjkarz Alex Koliadych z Admiry był szósty w C-1 na 200 m i siódmy w mikście C-2 na 500 m z Julią Walczak.

W najbliższy weekend część polskiej ekipy wystąpi w II Pucharze Świata w Duisburgu w Niemczech. Dalej będziemy się skupiać na najważniejszych imprezach sezonu. W dniach 21-30 czerwca Mińsk zaprasza na Igrzyska Europejskie. Wśród ok. 4 tys. sportowców z 50 krajów będą również kajakarze. 22 sierpnia w Szeged na Węgrzech rozpoczną się mistrzostwa świata i jednocześnie kwalifikacje olimpijskie, a 30 sierpnia w Poznaniu rozegrane zostaną mistrzostwa Polski seniorów.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej