Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z danych opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą w okręgu lubusko-zachodniopomorskim wynika, że wybory do PE wygrywa Koalicja Europejska (47,4 proc.), na drugim miejscu jest PiS – 36,9 proc., a na trzecim Wiosna Roberta Biedronia.

W skali kraju eurowybory wygrało PiS – 45,4 proc. Druga była Europejska – 38,5 proc., a trzecia Wiosna – 6,1 proc.

To sprawia, że z okręgu lubusko-zachodniopomorskiego będziemy mieć czterech europosłów, po dwóch z KE i PiS.

Europosłami zostali Bartosz Arłukowicz (KE), Joachim Brudziński (PiS), Bogusław Liberadzki (KE) i Elżbieta Rafalska (PiS).

Bartosz Arłukowicz (Koalicja Europejska)

W sztabie Koalicji Europejskiej (Bartosz Arłukowicz)W sztabie Koalicji Europejskiej (Bartosz Arłukowicz) KRZYSZTOF HADRIAN

Rocznik 1971. Lekarz pediatra. Popularność zyskał w 2001 r., gdy wygrał w telewizyjnym reality show „Agent”.

Był radnym miejskim w Szczecinie, kierował zachodniopomorskim oddziałem Socjaldemokracji Polskiej. W 2006 r. był szefem kampanii wyborczej Jacka Piechoty, lewicowego kandydata na prezydenta Szczecina. W 2007 r. został posłem jako przedstawiciel Lewicy i Demokratów. Dwa lata później z rekomendacji SLD znalazł się w tzw. hazardowej komisji śledczej. W maju 2011 r. związał się z Platformą Obywatelską. Na stronę Donalda Tuska przeszedł po konflikcie z szefem SLD Grzegorzem Napieralskim. Dostał stanowisko ministra ds. osób wykluczonych i jedynkę na szczecińskiej liście PO do Sejmu. Jako jedynka w 2011 r. miał świetny wynik: blisko 102 tys. głosów (czwarty wynik w kraju).

W drugim rządzie Donalda Tuska, w 2011 r., został ministrem zdrowia, stanowisko utrzymał w rządzie Ewy Kopacz. Zdymisjonowany w czerwcu 2015 w związku z aferą taśmową (nagrania z jego udziałem nie zostały upublicznione).

W wyborach do Sejmu w 2015 r. miał otwierać listę wyborczą PO w Szczecinie, ostatecznie jednak przez Ewę Kopacz został „zrzucony” na ostatnie miejsce. Zdobył mandat dzięki 20 678 głosom (drugi wynik w okręgu szczecińskim).

W kampanii europarlamentarnej przedstawił „Plan Arłukowicza”, zakładający m.in. powszechny dostęp do procedury in vitro, europejski program onkologiczny, europejski system regulacji cen leków, powszechne szczepienia, europejski program budowy domów opieki dla seniorów, powołanie zachodniopomorsko-lubuskiego klubu współpracy gospodarczej.

Joachim Brudziński (PiS)

Ignacy Brudziński wrzuca kartę do głosowania do urny wyborczejIgnacy Brudziński wrzuca kartę do głosowania do urny wyborczej KRZYSZTOF HADRIAN

Minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Mateusza Morawieckiego. Człowiek z najbliższego otoczenia prezesa PiS, jeden z najbardziej zaufanych.

Rocznik 1968. Z pochodzenia góral („Wychowany zostałem w górach Beskidu Sądeckiego w kulcie partyzantki AK-owskiej oraz kurierów tatrzańskich” – pisał o sobie). Nawigator po Szkole Rybołówstwa Morskiego, politolog po Uniwersytecie Szczecińskim.

Pływał na statkach handlowych i rybackich, pracował w Polskim Radiu Szczecin, w Urzędzie Morskim w Szczecinie. W 1991 wstąpił do Porozumienia Centrum, potem do PiS. Sprawował funkcję szefa partii w regionie (do 2006 r.), sekretarza generalnego PiS. Od 2005 r. w Sejmie.

Znany jest z ostrego, ciętego języka, w słowach nie przebiera. Jarosław Kaczyński mówił o nim podczas przedwyborczej konwencji PiS w Szczecinie: – To twardy, zdecydowany, doświadczony polityk, który będzie bronił interesów Polski i interesów tej ziemi. Czasami niektórzy mają pretensje, że jest za ostry. Trzeba być ostrym.

Bogusław Liberadzki (Koalicja Europejska)

Bogusław Liberadzki głosuje w eurowyborach 2019Bogusław Liberadzki głosuje w eurowyborach 2019 KRZYSZTOF HADRIAN

Rocznik 1948. Urodził się w Sochaczewie. Profesor nauk ekonomicznych.

W latach 1993–1997 pełnił funkcję ministra transportu i gospodarki morskiej. W latach 1997-2004 był posłem na Sejm RP wybieranym z okręgu szczecińskiego. Od 2004 roku jest posłem w Parlamencie Europejskim wybieranym z okręgu lubusko-zachodniopomorskiego. Zasiada w Komisji Transportu i Turystyki oraz w Komisji Kontroli Budżetowej. Od 2012 roku wiceprzewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

W styczniu 2017 r., w czasie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, został wybrany na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, uzyskując poparcie 378 posłów, drugi wynik spośród wszystkich kandydatów.

W czasie kampanii do europarlamentu mówił, że jego priorytetem jest silniejsza Polska w zintegrowanej Unii Europejskiej. – To jest nasz cel. Współpracować, integrować się i nie szukać egzotycznych sojuszy – tłumaczył. – Jeśli się tam znajdę z państwa woli, wykorzystam to, żeby dalej w tej lidze europejskiej skutecznie grać z pożytkiem dla każdego Polaka.

Podkreślał także znaczenie zielonej energii.

Elżbieta Rafalska (PiS)

Elżbieta RafalskaElżbieta Rafalska Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta

W niedzielnych eurowyborach w okręgu lubusko-zachodniopomorskim Elżbieta Rafalska, minister pracy i rodziny, zdobyła prawie 71 tys. głosów. To sprawia, że prawdopodobnie do jej rąk trafi mandat europarlamentarzysty. Rafalska dostała czwarty wynik w okręgu. Więcej głosów zdobyli tylko Bartosz Arłukowicz i Bogusław Liberadzki z Koalicji Europejskiej oraz Joachim Brudziński z PiS. Rafalska najlepiej punktowała w rodzinnym Gorzowie. Tu zostawiła w polu wspomnianych trzech konkurentów.

Rafalska potwierdziła, że potrafi w Lubuskiem osiągać bardzo dobre wyniki. Tak było w 2015 r. w wyborach do Sejmu – ponad 22 tys. głosów, najwięcej z PiS, a startowała z drugiego miejsca. Wcześniej, w 2015 r., wygrała wybory do Senatu. Zdobyła 88 tys. głosów.

Minister pracy ma 64 lata. Pochodzi ze Wschowy w Lubuskiem. Chodziła do tej samej szkoły co Bronisław Geremek, który dziś jest honorowym obywatelem miasta. Rafalska, wysoka dziewczyna (ma ponad 180 cm wzrostu), była utalentowaną koszykarką. Ukończyła AWF w Gorzowie, zrobiła specjalizację trenerską. Grała w miejscowych klubach. W sportowe ślady poszło jej dwóch synów, którzy wybrali piłkę ręczną. Przyszła minister ukończyła potem na Uniwersytecie Szczecińskim studia podyplomowe z pedagogiki rewalidacyjnej i zarządzania pomocą społeczną i pracą socjalną. Wykładała na gorzowskiej PWSZ. Była dyrektorem spraw społecznych w Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie.

Po wygranej PiS w 2015 r. została ministrem pracy. Stała się twarzą sztandarowego programu 500 plus. W partii ceniona jest za pracowitość i sprawność organizacyjną. Tę cechę podkreślają także jej konkurenci. Ma ogromne wpływy w PiS. Jej współpracownicy z Gorzowa objęli intratne posady w państwowych spółkach i instytucjach, m.in. elektrociepłowni w Gorzowie czy agencjach rolnych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.