Zdaniem marszałek województwa lubuskiego najbliższe eurowybory można porównać do wyborów z 4 czerwca 1989 r. - Wtedy też zmieniliśmy ustrój - tłumaczy. Elżbieta Polak przekonuje, że wierzy, że dostanie się do Parlamentu Europejskiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja. Lubuszanie swojego kandydata wybiorą w okręgu nr 13, w którym są dwa województwa: lubuskie i zachodniopomorskie.

Elżbieta Polak, kandydatka nr 3 na liście Koalicji Europejskiej, w czwartek zorganizowała konferencję, żeby w otoczeniu działaczy zielonogórskiej PO zaprezentować swój nowy spot wyborczy. Przechadza się w nim m.in. po Parku Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego w Nowym Kisielinie, a później, w otoczeniu m.in. Grzegorza Schetyny i Wadima Tyszkiewicza, po zielonogórskim deptaku. W spocie do głosowania na Elżbietę Polak zachęca właśnie przewodniczący PO. – To osoba, którą mogę zaproponować i zagwarantować jej wielkie zaangażowanie. To ważna osoba dla Lubuskiego i Zielonej Góry. Potrzebujemy jej w Parlamencie Europejskim – mówi Schetyna.

Elżbieta Polak w kampanii stawia na służbę zdrowia. Na przystankach autobusowych w mieście wiszą duże plakaty, na których marszałek pozuje na tle powstającego w Zielonej Górze Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

O zdrowiu dużo mówił też Waldemar Sługocki, senator i szef lubuskiej PO, kiedy przedstawiał kandydaturę Elżbiety Polak i program Koalicji Obywatelskiej. Zachwalał zasługi marszałek w tej dziedzinie. Przypomniał też to, co od jakiegoś czasu przypomina krajowa Platforma. – Jeśli wygramy wybory, zdobędziemy dla Polski 100 mld zł na służbę zdrowia, więcej niż wynegocjował rząd PiS – mówił. – Wprowadzenie do Parlamentu Europejskiego takich kandydatów jak Elżbieta Polak gwarantuje, że Koalicja Europejska będzie o to zabiegała – dodawał.

Polak wierzy, że wygra

Marszałek Polak przekonywała, że wierzy w swój sukces w wyborach. – Bardzo mocno wierzę w to, że możemy zdobyć mandat Lubuszanki. Ufam mieszkańcom naszego regionu i wierzę, że mamy tę moc, że zwyciężymy – mówiła.

Tłumaczyła, że Koalicja Europejska chce przywrócić Polsce pozycję lidera w Unii Europejskiej i wprowadzić w kraju równe szanse i standardy europejskie. – Myślimy o wszystkich grupach społecznych. Mamy specjalny program dla młodych, dla rolników, dla seniorów, chcemy zadbać również o czyste powietrze. Zdobędziemy pieniądze na badania i innowacje, chcemy również Europy przyjaznej środowisku – mówiła. Wyjaśniała też, że część rzeczy, które znalazły się w programie koalicji, Platforma realizuje w województwie lubuskim. – Poprawiamy dostępność w służbie zdrowia, oddłużyliśmy ją i realizujemy programy profilaktyczne w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. To jest program rehabilitacji, walki z rakiem, stop cukrzycy, „Zdrowe płuca Lubuszan” – wymieniała.

Jak było 30 lat temu...

Zdaniem Elżbiety Polak wybory, które odbędą się za 10 dni, można porównać do wyborów z 1989 r. – Wtedy też zmieniliśmy ustrój. To są bardzo podobne wybory. Wtedy to była rewolucja społeczna – opowiadała.

Oprócz polityki, poruszyła prywatne tematy. Nawiązała do 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. – Poszliśmy głosować całą rodziną. Mój starszy syn miał wtedy trzy lata, a młodszy roczek. Ostatnio ten młodszy zadzwonił do mnie: „Mamo, 26 maja przyjeżdżamy, idziemy na wybory. Zrób szarlotkę. Zwyciężymy, bo chcemy, żeby Polska była normalna, żeby była liderem w Europie” – mówiła marszałek. – Apeluję do wszystkich lubuskich mam, bo wybory będą w Dniu Matki, żeby też zrobiły szarlotkę i poszły z całymi rodzinami głosować, bo zdecydujemy o przyszłości Polski w Europie – dodawała.

Do tej pory z okręgu nr 13, który obejmuje województwa lubuskie i zachodniopomorskie, wybrano tylko jednego lubuskiego europosła. To Artur Zasada, który w 2009 r. zasiadł w Parlamencie Europejskim z list Platformy Obywatelskiej. Tyle że wtedy z okręgu wybrano aż czterech europosłów, a obecnie jest trzech. Ilu będzie w przyszłej kadencji? Nie wiadomo, bo to tradycyjnie zależy od frekwencji.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej