Na zakończenie kariery żużlowa legenda Stali Gorzów Edward Jancarz przekazał swój plastron Piotrowi Świstowi, a ten przekazał pałeczkę obecnemu kapitanowi i liderowi żółto-niebieskich Bartoszowi Zmarzlikowi. Ostatnio Świst przyznał, że trzyma kciuki za Zmarzlika, ale jego faworytem do złota w Grand Prix jest ktoś inny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W najbliższą sobotę na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpocznie się kolejny wyścig o żużlowego mistrza świata.

– Gdybym miał teraz wskazać największego faworyta do złota, to jest nim Brytyjczyk Tai Woffinden – powiedział Piotr Świst dla Speedwayekstraliga.pl. – Aktualnie widać, że ze wszystkim trafił, na czele ze sprzętem. Ponadto jest świadomy swoich celów. Mówi wprost, że chce obronić złoto, a kibicom to się podoba. Nie sądzę też, że Woffinden rzucałby słowa na wiatr. Jest na tyle doświadczony, że wie, co mówi. Czyli musi być naprawdę mocny.

W stawce cyklu Grand Prix 2019 jest czterech Polaków. To Bartosz Zmarzlik, Patryk Dudek, Maciej Janowski i Janusz Kołodziej. Ponadto podczas Boll Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland z tzw. dziką kartą pojedzie Bartosz Smektała, aktualny mistrz świata juniorów.

Sztuczny tor na Stadionie Narodowym w Warszawie przed turniejem Grand Prix w 2019 r.
Sztuczny tor na Stadionie Narodowym w Warszawie przed turniejem Grand Prix w 2019 r.  Fot. Speedway Ekstraliga

– Nie będziemy mieli łatwo, bo jest wspomniany Woffinden, którego ograć będzie piekielnie trudno – stwierdził Świst. – To jednak my powinniśmy najbardziej deptać mu po piętach. Sezon dopiero się rozpoczął. Może w jego trakcie nasi złapią to coś, że przeskoczą Brytyjczyka? Kandydatami do medali jesteśmy jednak na pewno. Być może uda się też wreszcie wygrać w Warszawie, co byłoby fantastyczną promocją naszego sportu, bo wszyscy by mówili, że Polak wygrał na PGE Narodowym.

Piotr Świst nigdy nie miał okazji jeździć w GP, bo w najlepszych latach jego kariery rozgrywano jednodniowy finał IMŚ. Świst zresztą raz w nim wystąpił. Było to w 1994 r. w Vojens, gdzie zajął 15. miejsce.

– Z perspektywy zawodnika lepiej jak mistrza wyłania cykl turniejów, a nie jednodniowy finał – przyznał wychowanek Stali Gorzów. – Cykl to jest cykl. Inaczej patrzą na to choćby sponsorzy. Pomijam fakt, że mistrzem w GP nie zostaje się przypadkowo. Natomiast jednodniowy finał lubił niespodzianki, co też oczywiście miało swój urok, ale nie było tak sprawiedliwe jak rywalizacja w Grand Prix.

GRAND PRIX 2019:

  • 18 maja – GP Polski, Warszawa
  • 1 czerwca – GP Słowenii, Krsko
  • 15 czerwca – GP Czech, Praga
  • 6 lipca – GP Szwecji, Hallstavik
  • 3 sierpnia – GP Polski, Wrocław
  • 17 sierpnia – GP Szwecji, Malilla
  • 31 sierpnia – GP Niemiec, Teterow
  • 7 września – GP Danii, Vojens
  • 21 września – GP Wielkiej Brytanii, Cardiff
  • 5 października – GP Polski, Toruń

STALI UCZESTNICY CYKLU GP 2019:

czołowa ósemka GP 2018 – Tai Woffinden (Wielka Brytania, nr na plastronie 108), Bartosz Zmarzlik (Polska, 95), Fredrik Lindgren (Szwecja, 66), Maciej Janowski (Polska, 71), Greg Hancock (USA, 45), Artiom Łaguta (Rosja, 222), Jason Doyle (Australia, 69), Emil Sajfutdinow (Rosja, 89);

„dzikie karty” – Patryk Dudek (Polska, 692), Matej Zagar (Słowenia, 55), Martin Vaculik (Słowacja, 54), Leon Madsen (Dania, 30);

GP Challenge – Janusz Kołodziej (Polska, 333), Niels Kristian Iversen (Dania, 88), Antonio Lindback (Szwecja, 85).

Rezerwowi – Robert Lambert (Wielka Brytania, 505), Max Fricke (Australia, 46), Mikkel Michelsen (Dania, 155), Vaclav Milik (Czechy, 225), Bartosz Smektała (Polska, 115).

KOŃCOWA KLASYFIKACJA GP 2018:

1. Tai Woffinden – 139 pkt

2. Bartosz Zmarzlik – 129 pkt

3. Fredrik Lindgren – 109 pkt

4. Janowski – 104, 5. Hancock – 102, 6. A. Łaguta – 97, 7. Doyle – 93, 8. Sajfutdinow – 89, 9. Dudek – 84, 10. Zagar – 79, 11. Pedersen – 74, 12. Holder – 65, 13. Vaculik – 52, 14. Prz. Pawlicki – 36, 15. Iversen – 36, 16. Cook – 30.

MONSTER ENERGY FIM SPEEDWAY OF NATIONS 2019:

20 i 21 lipca, Togliatti (Rosja), dwa dni finałowe: Rosja, Szwecja, Polska, Niemcy, Wielka Brytania, Australia, Dania.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej