Za nami dopiero dwie rundy z dziewięciu szachowych, indywidualnych mistrzostw Polski, ale miło, że przedstawiciele klubu z Gorzowa od razu pokazują swoją moc. Wśród pań Klub Szachowy Stilon wystawia Karinę Szczepkowską, a wśród panów Kacpra Pioruna i Kamila Draguna. Decydujące partie odbędą się w niedzielę 19 maja.

Po dziesięć najlepszych kobiet i mężczyzn walczy w gmachu Centrum Giełdowego w Warszawie.

U panów mamy ośmiu arcymistrzów i dwóch młodych mistrzów międzynarodowych, ale brakuje dwóch najlepszych. Radosław Wojtaszek oraz Jan Krzysztof Duda od 16 maja wystąpią w pierwszym turnieju Grand Prix FIDE. Zawodach, w których zwycięzca kwalifikuje się do Turnieju Kandydatów – wyłaniającego przeciwnika Magnusa Carlsena w meczu o mistrzostwo świata.

.
.  .

28-letni Kacper Piorun z KSz Stilon Gorzów to wicemistrz Polski z ubiegłego roku i mistrz z 2017 r. Niedawno został brązowym medalistą mistrzostw Europy. Poprzedni sezon był dla niego wyjątkowy, bo po raz drugi walczył w drużynie dla biało-czerwonych w Olimpiadzie Szachowej. Tam nasi zajęli rewelacyjne czwarte miejsce, dokonując tym samym historycznego wyczynu. Dzięki swojej fantastycznej grze Piorun zdobył brązowy medal za wynik indywidualny na trzeciej szachownicy.

Kolejny stilonowiec, 24-letni Kamil Dragun, wychowanek naszego klubu, aktualnie studiujący w USA, wraca do rywalizacji w IMP po trzech latach przerwy. On także grał na Olimpiadzie Szachowej, to był wspaniały występ i wynik 5,5 pkt na 8 możliwych.

Karina Szczepkowska

32-letnia Karina Szczepkowska, podczas ceremonii rozpoczęcia IMP, otrzymała tytuł Zawodniczki Roku 2018. Przypomnijmy, że to był jej pierwszy sezon w Stilonie. Jej największym sukcesem było zdobycie dwóch srebrnych medali na Olimpiadzie Szachowej w Baku w 2016 r., w klasyfikacji drużynowej oraz za wynik indywidualny na trzeciej szachownicy. Dobry wynik uzyskała również na zeszłorocznej Olimpiadzie w Batumi, gdzie na trzeciej szachownicy zdobyła 8,5 na 10 pkt.

.
.  .

Tegoroczne mistrzostwa panowie ze Stilonu rozpoczęli od bratobójczego pojedynku, który zakończył się remisem. W drugiej rundzie Dragun pokonał Grzegorza Gajewskiego, a Piorun zremisował z Igorem Janikiem. W klasyfikacji przejściowej Dragun jest pierwszy, a 1,5 pkt ma także Bartosz Soćko.

Szczepkowska na początek zremisowała z Moniką Soćko, a w kolejnym pojedynku pokonała Joannę Majdan. W tabeli przewodzi z Soćko, Anną Warakomską i Iwetą Rajlich – wszystkie po 1,5 pkt.