Piotrkowianin Piotrków Trybunalski, który właśnie zakończył zmagania w PGNiG Superlidze na siódmej pozycji, potwierdził pozyskanie czołowego gracza Stali Gorzów Adriana Turkowskiego. - Mój plan na prawą stronę zwyczajnie mi się wali - przyznał Dariusz Molski, trener naszych piłkarzy ręcznych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Obiecującego, leworęcznego rozgrywającego z rocznika 1997 pozyskaliśmy z Płocka po awansie do pierwszej ligi, przed sezonem 2016/17. Był jednym z tych, których kupił plan Stali Gorzów i trenera Dariusza Molskiego. W niedalekiej przyszłości było widać ekstraklasę, padło nawet zdanie o europejskich pucharach… Turkowski w kolejnych rozgrywkach rzucał 79, 86 i znów 79 goli. Żegnamy się z jednym z liderów, którego nasz szkoleniowiec chciał mieć dalej w składzie.

Papier i plany wszystko przyjmą, mijają kolejne lata, a cele ciągle są trzyletnie. Wymagania PGNiG Superligi rosną, a wystarczającym alibi w Gorzowie jest brak hali, której rychłym powstaniem na poważnie nikt nie jest zainteresowany.

Tu zatrzymamy się na chwilę. Może to już czas, aby prezydent i miasto, mocniej naciśnięty przez tych, którym hala jest potrzebna do rozwoju, zweryfikował plany. Może nie wielki obiekt, który zapewne nie zostanie zbudowany przez parę następnych lat, a coś na kształt Artego Areny w Bydgoszczy, jedynie z nieco większą, np. dwutysięczną widownią? Na taką halę Gorzów stać i taki obiekt dałoby się utrzymać.

U pierwszoligowych piłkarzy ręcznych ostatecznie nie ma dodatkowego turnieju barażowego o prawo gry w elicie, a dwumecz w ten i następny weekend zagrają najlepsza w naszej grupie Nielba Wągrowiec oraz pierwszy w grupie C zespół z Tarnowa.

Rękawicy nie podjęła Olimpia Piekary Śląskie, triumfująca w grupie B pierwszej ligi. Dlaczego? „Pewnie, że tak jak i kibice, chcielibyśmy grać w Superlidze. Wynik sportowy to tylko niewielka część tego, co trzeba zrobić, by zagrać na szczycie. Po pierwsze forma organizacyjna. Trzeba być spółką, a my jesteśmy stowarzyszeniem. Po drugie finanse. Zagwarantowany budżet na poziomie 2 milionów złotych. To niestety czynnik, który na ten moment nas przerasta. I po trzecie infrastruktura. Nasza hala, choć w ostatnich latach zrobiono wiele, by stworzyć nam dobre warunki do gry, nie spełnia wielu wymogów stawianych w Superlidze”.

Olimpia chce jednak wygrywać pierwszą ligę najlepiej co sezon. „Słyszeliśmy pytania: po co więc to całe granie, skoro w Superlidze nie zagracie? A no właśnie po to, by udowadniać innym, że potrafimy wygrywać i być najlepszymi! To jest właśnie sport. Jeśli się coś robi, to trzeba starać się być najlepszym pomimo wielu trudności i my to w tym sezonie pokazaliśmy”.

W Piekarach zapowiadają, że z roku na rok będą z wszystkich sił przybliżać się do elity.

My w Gorzowie na razie co sezon z premedytacją rozgrzebujemy ten plac budowy, jakbyśmy panicznie bali się zdominować pierwszą ligę, gdzie właściwie mogliśmy to robić już trzeci sezon. Stanisław Gębala, Miłosz Bekisz, teraz Adrian Turkowski… Trudno ich trzymać na siłę, gdy chcą spróbować się w ekstraklasie. Śledzimy ich losy, chcąc zobaczyć w akcji na żywo, odwiedzamy elitarne hale. Chyba nikt się nie dziwi, że wiara w coś więcej u nas słabnie, gdy tych najlepszych nawet nie próbujemy zatrzymać.

Sezon 2018/19 stalowcy zakończyli na drugim miejscu, ale na temat przyszłości padło niewiele pozytywnych słów.

– Przedłużyłem kontrakt na kolejne trzy lata i planuję je spędzić w Stali – powiedział trener Molski. – Skład? To powinno wyjaśnić się w lutym, a my mamy maj. Jestem przyzwyczajony do trochę innego modelu pracy, ale takie są realia i trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jasne, że Adriana Turkowskiego chciałem mieć dalej u siebie, ale kończył mu się kontrakt, zresztą jak większości chłopaków. To on miał dalej rządzić na prawej stronie rozegrania, przy nim widziałem uczącego się nowego, młodego chłopaka. Trochę ten mój plan zaczął się walić, a my przecież chcemy dalej wygrywać, być groźni dla wszystkich.

KOŃCOWA TABELA GRUPY A W SEZONIE 2018/19:

 • 1. Nielba Wągrowiec 20 49 600:518
 • 2. STAL GORZÓW 20 46 562:485
 • 3. Sokół Kościerzyna 20 40 551:507
 • 4. Warmia Energa Olsztyn 20 34 541:508
 • 5. SMS ZPRP Gdańsk 20 33 589:554
 • 6. Gwardia Koszalin 20 32 559:543
 • 7. GKS Żukowo 20 31 573:563
 • 8. Mazur Sierpc 20 27 528:523
 • 9. Meble Wójcik Elbląg 20 24 569:615
 • 10. Jurand Ciechanów 20 12 554:670
 • 11. Sambor Tczew 20 2 484:624
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej