Dwa mandaty dla Koalicji Europejskiej i jeden dla PiS - taki wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Lubuskiem i Zachodniopomorskiem przewidują eksperci z portalu stanpolityki.pl.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Eurodeputowanych wybierzemy w niedzielę 26 maja. Mieszkańcy województwa lubuskiego głosują w okręgu nr 13 razem z mieszkańcami woj. zachodniopomorskiego.

Według najnowszych prognoz portalu stanpolityki.pl PiS w skali kraju z wynikiem 40,6 proc. wyprzedza o włos Koalicję Europejską, na którą głosować chce 38 proc. wyborców. Trzecie miejsce na podium zajmuje Wiosna Roberta Biedronia z 10-procentowym poparciem. Pozostałe partie i komitety nie przekraczają 5 proc. progu wyborczego. Najbliżej progu, z wynikiem 4,4 proc., jest Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy.

– Dane zawarte w prognozie pochodzą z sondaży przeprowadzonych i opublikowanych w ostatnich 30 dniach. Brane były pod uwagę wyłącznie badania firm IBSP, Kantar MB, Kantar TNS, IBRIS i Estymator – tłumaczą eksperci portalu. Przewidują, że PiS przypadnie 24 mandatów europoselskich, Koalicji Europejskiej – 22, a Wiośnie Biedronia – 6.

W okręgu zachodniopomorskim portal zwycięzcę upatruje w Koalicji Europejskiej, która zdobędzie dwa mandaty. Największe szanse na przepustkę do Brukseli według prognoz mają Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia w rządzie PO-PSL, i Bogusław Liberadzki z SLD, eurodeputowany od 2004 r. Z PiS mandat przypadnie najprawdopodobniej Joachimowi Brudzińskiemu, bliskiemu współpracownikowi Jarosława Kaczyńskiego i ministrowi spraw wewnętrznych.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej