Czwórka z Kostrzyna nad Odrą raz po raz udowadnia, że w piłkarskim szkoleniu najmłodszych bez żadnych kompleksów może się równać z najlepszymi. Właśnie nasza drużyna wygrała prestiżowy turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" w najstarszej kategorii U12. To już była 19. edycja tej imprezy, a mecze finałowe zostały rozegrane na Stadionie Narodowym.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O skali tego bardzo popularnego wśród nastolatków i prestiżowego turnieju świadczy to, że o marzenia, o występ w stolicy walczyło już 2 miliony dziewczynek i chłopców. Zwycięzcy etapu wojewódzkiego – blisko 800 młodych piłkarzy – spotkali się na stadionie Agrykoli i bocznych boiskach Legii, aby rozegrać fazę grupową i mecze pucharowe. Wszystko po to, aby wyłonić najlepsze dwójki, które na zakończenie zagrały o złoto na Stadionie Narodowym.

Piłkarze ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kostrzynie nad Odrą w ćwierćfinale pokonali Czerwonych Białystok 3:1, a w półfinale SP 45 Wrocław 2:1 i po dwóch latach wrócili do wielkiego finału. W 2017 r. zajęli drugą pozycję w kategorii U10. Jak widać nie przespali kolejnych dwóch sezonów.

Tym razem o zwycięstwo wśród 12-latków zagrali z SP 392 Warszawa. Nasi zaatakowali od początku, szybko wyszli na prowadzenie 2:0. Piłkarze ze stolicy najpierw strzelili gola kontaktowego, a później – na dwie minuty przed końcem meczu – doprowadzili do wyrównania. Zwycięstwo jednak dla Czwórki z Kostrzyna! W ostatnich sekundach Alan Krysiński zdobył przepięknego gola z rzutu wolnego! Najlepszym zawodnikiem w tej kategorii został uznany przedstawiciel kostrzyńskiej drużyny Kacper Sikorski.

– Nie spodziewaliśmy się wygranej. Jesteśmy małym klubem, a wygraliśmy z drużyną z Warszawy, której chłopcy szkolą się w najlepszych akademiach piłkarskich. Biorąc pod uwagę jak przez cały turniej grał nasz rywal, nasza wygrana to zaskoczenie, ale zasłużyliśmy na nią meczem finałowym. Chłopcy wykonali ogromną pracę – powiedział Adam Bogdański, trener SP 4 Kostrzyn.

Wysokie szóste miejsce w kategorii U12 dziewczynek zajął zespół MUKS Kostrzyn.

Zwycięzcy XIX edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” już wkrótce ponownie odwiedzą PGE Narodowy. 10 czerwca, wspólnie ze swoimi trenerami i opiekunami zasiądą na trybunach, by kibicować naszej reprezentacji w starciu eliminacji do Euro 2020 z Izraelem. Wyjazd na mecz, połączony ze spotkaniem z piłkarzami kadry selekcjonera Jerzego Brzęczka, będzie główną nagrodą za wygraną.

Dodatkowa nagroda to wyjazd na Letnią Akademię Młodych Orłów, gdzie spotkają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju. Część z nich już za jakiś czas otrzyma powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15. Jak pokazuje historia, gra w turnieju była początkiem wielkiej piłkarskiej przygody dla ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych. Udział w tych rozgrywkach mają za sobą m.in. Arkadiusz Milik, Krzysztof Piątek, Piotr Zieliński, Bartosz Bereszyński, Tomasz Kędziora, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy Paulina Dudek, była zawodniczka TKKF Stilon Gorzów, a obecnie francuskiego PSG.

Organizatorem turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej