Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Symulacja posiedzenia Parlamentu Europejskiego z udziałem 70 polskich i niemieckich uczniów, spotkanie biskupów z obu stron Odry, którzy rozmawiać będą o chrześcijańskiej odpowiedzialności za pokój, interaktywny rajd pieszy po Frankfurcie i Słubicach, a nawet polsko-niemiecki kurs tańca i hip-hop na granicy... to tylko część propozycji, jakie Dwumiasto przygotowało dla swoich mieszkańców, żeby uczcić wspólnie 9 maja – kolejny Dzień Europy.

Słubice i Frankfurt organizują Dzień Europy już po raz dziewiąty. W tym roku towarzyszy mu hasło „Europejskie spotkania w Dwumieście”. Europejskie święto zainauguruje symulacja posiedzenia Parlamentu Europejskiego, które rozpocznie się w Collegium Polonicum. Młodych ludzi z obu stron Odry przywitają burmistrzowie Dwumiasta: Mariusz Olejniczak i Rene Wilke, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak, Thomas Kralinski z landu Brandenburgia oraz starosta słubicki Leszek Bajon.

Podczas Dnia Europy odbędzie się poza tym wiele ciekawych spotkań, które przygotowało wspólnie 15 instytucji z Dwumiasta. Na Wyspie Ziegenwerder podczas pikniku będzie można porozmawiać o przyszłości Europy (wyniki dyskusji zostaną zaprezentowane w czerwcu podczas Festiwalu Unithea), będą warsztaty Street Art, kurs tańca, podczas którego będzie okazja poznać polską i niemiecką kulturę poprzez taniec charakterystyczny dla danego kraju czy warsztaty w laboratorium chemicznym, gdzie młodzi ludzie przeprowadzą doświadczenia obrazujące skutki aktywnego i biernego palenia. Będzie też konkurs wiedzy „Polska i Słubice w Unii Europejskiej” wycieczka po Dwumieście organizowana przez Polsko-Niemiecką Informację Turystyczną, która zakończy się na dachu Collegium Polonicum, a wieczorem transgraniczne party przy polskiej i niemieckiej muzyce.

Nad Dniem Europy w Dwumieście patronat objęli: premier Brandenburgii dr Dietmar Woidke, wojewoda lubuski Władysław Dajczak i marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. Dzień Europy, wspólnie z partnerami z obu stron Odry, przygotowało Frankfurcko-Słubickie Centrum Kooperacji.

Cały program Dnia Europy można znaleźć na stronie: www.frankfurt-slubice.eu. Do 3 maja można zgłaszać jeszcze udział w niektórych wydarzeniach dzwoniąc pod numer tel. +49 335 606 985-14 lub pisząc maila na adres: mail@frankfurt-slubice.eu

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.