Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzów odpowiedział na apel Związku Miast Polskich, by 15. rocznicę uczestnictwa naszego kraju w Unii Europejskiej świętować razem, w podobny sposób. I przyłącza się do innych polskich miast, w których wspólnie odśpiewana zostanie „Oda do radości”.

Unijny hymn zaintonują i zagrają wspólnie chórzyści chóru Cantabile, muzycy Orkiestry Dętej OSP Siedlice oraz muzycy i uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia im. Władysława Jana Ciesielskiego.

Wspólne granie i śpiewanie zacznie się 1 maja o godz. 12. Urząd miasta zaprasza wszystkich mieszkańców. Ograniczeń nie ma żadnych: każdy może przynieść dowolny instrument – zarówno profesjonalny, jak i wykonany własnoręcznie – i na nim grać.

– Miejsce wydarzenia zostało wybrane nieprzypadkowo: rewitalizacja pl. Nieznanego Żołnierza została zrealizowana z 85-procentowym dofinansowaniem unijnym. Mieszkańcy Gorzowa od nieco ponad roku po generalnym remoncie i modernizacji mogą korzystać z odnowionego „Kwadratu” – poinformowała Marta Liberkowska, dyrektorka miejskiego wydziału promocji i informacji.

Gorzów wspólnie będzie śpiewał po raz pierwszy, ale śpiewanie europejskiego hymnu to przedsięwzięcie kultywowane od wielu lat w miastach państw członkowskich. Prym wiodą Niemcy. Impreza odbywa się w przestrzeni miejskiej lub w instytucjach kultury. Jednoczy mieszkańców europejskich miast i przypomina o ważności obecności w europejskiej wspólnocie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.