Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

PESA Twist na torach – homologacja naszego nowego tramwaju trwa dalej – donosi urząd miasta na profilu Gorzów Przystań. Jazdy próbne służą temu, aby dokładnie sprawdzić, jak przebudowana infrastruktura tramwajowa współgra z nowym pojazdem i odwrotnie.

To istotny element składowy procesu produkcyjnego. Do jego zakończenia i uzyskania przez pojazd świadectwa homologacji, a w dalszym etapie bezawaryjnego pokonania na gorzowskich torowiskach 100 km i dokonania odbioru przez Miejski Zakład Komunikacji, pojazd jest cały czas własnością firmy Pesa Bydgoszcz SA.

Nad bezpieczeństwem ruchu w trakcie testów czuwają pracownicy MZK i służby miejskie. W momencie przejazdu tramwajów ruch pieszych jest wstrzymywany przez osoby uprawnione do kierowania ruchem, wyposażone w odpowiedni sprzęt i ubiór. Tramwaj testowany jest na torowisku wzdłuż Al. 11 Listopada na odcinku od pl. Słonecznego do ulicy Jancarza.

Piesi i kierowcy, którzy już z pewnością odwykli od widoku tramwaju na ulicach miasta, powinni zachować ostrożność. Tym bardziej że tramwaj w ramach jazd próbnych miejscami rozwija prędkość powyżej 50 km na godz.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.