Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zakończyła się już weryfikacja pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego 2020, czyli tych, które będą realizowane w przyszłym roku. Mieszkańcy zgłosili aż 218 pomysłów, po weryfikacji pozytywnie zaopiniowano 153, pozostałe zostały odrzucone, były zgłoszone po terminie lub wycofane.

Wykaz wszystkich zgłoszonych zadań wraz z opinią, a w przypadku negatywnej opinii wraz z uzasadnieniem można znaleźć TUTAJ

To jednak nie jest jeszcze ostateczna lista. Ustawa o budżecie obywatelskim wprowadziła w tym roku nowość: możliwość odwołania od negatywnej decyzji opiniującej projekt. – Mieszkaniec, który chce się odwołać od takiej negatywnej opinii, będzie miał 14 dni na złożenie odwołania. Projekt będzie ponownie weryfikowany i na siedem dni przed swoim spotkaniem rejonowym autor otrzyma odpowiedź – tłumaczy Anna Bonus, szefowa Biura Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji.

Te spotkania rejonowe rozpoczynają się w Gorzowie już za niespełna miesiąc.

UM Gorzów

Podczas spotkań dyskusyjnych odbędzie się nie tylko prezentacja pozytywnie zaopiniowanych projektów zadań, ale także debata o potrzebach, rozwoju poszczególnych osiedli. Podczas debaty będzie możliwe sieciowanie projektów, czyli ich łączenie. Jeśli uczestnicy spotkania będą zgodni, co powinno być zrealizowane w przyszłym roku, to do powszechnego głosowania mogą trafić tylko zsieciowane projekty, których łączna wartość nie przekroczy maksymalnej przewidzianej na rejon kwoty. Pozostałe pomysły wnioskodawcy mogą wycofać, tym samym zapewniając gwarancję zwycięstwa połączonemu pakietowi zadań. To ważne, ponieważ od tego roku zgodnie z ustawą muszą się odbyć głosowania. Sieciowanie pozwoli natomiast na uzgodnienie, które projekty na pewno będą zrealizowane niezależnie od wyniku, oraz umożliwi wykorzystanie pełnej puli pieniędzy przeznaczonej na dany rejon

Głosowanie zaplanowano na wrzesień, a na początku października powinny być znane wyniki i zwycięskie projekty zadań.

Więcej informacji na www.gorzow.pl w zakładce Dialog Społeczny, oraz na Facebooku na profilu Przystań na konsultacje.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.