Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Będzie to już szósta edycja tej popularnej wśród gorzowian akcji. Podobnie jak w ubiegłym roku odbędzie się ona na placu targowym GRH przy galerii Nova Park.

Zasada jest prosta: przynosimy co najmniej 5 kg makulatury, ewentualnie 20 butelek lub puszek, i wymieniamy to na bilet na imprezę kulturalną lub sportową, voucher do różnych instytucji lub lokali gastronomicznych. Można też przynieść elektrosprzęt: jeden duży, jak np. stary telewizor, lub trzy mniejsze, typu młynek, mikser itp. W zeszłym roku udało się zebrać łącznie ponad 4 tony odpadów.

– Przed rokiem rozdaliśmy 1,4 tys. biletów i voucherów, a odwiedziło nas ok. 3 tys. osób. Można też zrezygnować z biletu i zakręcić naszym kołem fortuny. W ten sposób wylosowaliśmy 700 gadżetów. Tym razem mamy do wymiany ponad 2 tys. biletów i voucherów i całą masę atrakcyjnych fantów – zapowiada Monika Piaskowska, dyrektor ds koordynacji Grupy Kapitałowej Inneko.

Celem tej imprezy jest promowanie postaw ekologicznych i edukacja mieszkańców w temacie segregacji odpadów. Akcja ma charakter pikniku, będą różne atrakcje, które przygotowało dla najmłodszych m.in. Laboratorium Inneko, będzie możliwość spróbowania sił w minigolfa, zaprezentują się gorzowskie zespoły taneczne i grupy muzyczne.

A atrakcje dla oddających odpady są możliwe dzięki współpracy z partnerami akcji. – Wśród wejściówek mamy więc bilety na żużel, po raz pierwszy zaproszenie do Majalandu, Fun Jump, pizzerii Italia, ośrodka Azyl w Mironicach, Kina Helios, Filharmonii Gorzowskiej, Jazz Clubu Pod Filarami i wielu innych – wylicza dyr. Piaskowska.

Akcja wymiany odpadów na wypady kulturalne nie odbywa się tylko w Gorzowie, ale tu organizowana jest na dużą skalę. – I jesteśmy z tego dumni. Miasto włącza się w tę akcję bardzo aktywnie, a imprezę patronatem objęli marszałek Elżbieta Anna Polak i prezydent Jacek Wójcicki – mówi Sylwia Beech z urzędu miasta. – W tym roku nowością będzie możliwość przyniesienia niepotrzebnych książek, które mogą jeszcze posłużyć innym, w tym np. lektur szkolnych – dodaje.

Wymień odpady na kulturalne wypady, w sobotę 27 kwietnia w godz. 12-17 na placu targowym GRH przy galerii Nova Park.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.