Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja. Lubuszanie wybiorą europosłów w okręgu nr 13, razem z mieszkańcami woj. zachodniopomorskiego.

Faworytami do zwycięstwa są Koalicja Europejska (PO, SLD, PSL, Nowoczesna i Zieloni) oraz PiS. Najnowszą prognozę wyborczą opublikował portal stanpolityki.pl, należący do Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.

– To prognoza szans na wygraną danej partii w wyborach europejskich (w tym przypadku te szanse mają tylko dwie partie PiS i Koalicja Europejska) oparta jest na sprawdzeniu w 1000 symulacji, w ilu przypadkach (z zastosowaniem odchyleń wyników) dana partia wygrywa wybory – tłumaczą eksperci portalu.

Prognoza wyborów do PE, kwiecień 2019 r.  Źródło: stanpolityki.plPrognoza wyborów do PE, kwiecień 2019 r. Źródło: stanpolityki.pl Arch. stanpolityki.pl

Wybory do europarlamentu wygra Koalicja Europejska z 40,6 proc. poparcia, na drugim miejscu będzie PiS – 38,4 proc. Podium uzupełnia Wiosna Roberta Biedronia z 10 proc. poparcia. Progu 5 proc. nie przekraczają Kukiz’15, Lewica Razem czy Konfederacja.

KE zdobędzie 24 mandaty, PiS 23 mandaty, a Wiosna 5 mandatów – przewiduje portal.

Według prognoz w okręgu nr 13 dwa mandaty zdobędzie Koalicja Europejska, a jeden PiS. – Prawdopodobnie Bartosz Arłukowicz osiągnie pierwszy wynik i przeskoczy Bogusława Liberadzkiego. Obaj jednak nie muszą obawiać się o zdobycie mandatu – czytamy w prognozie. Liberadzki jest jedynką na liście KE, a Arłukowicz dwójką.

Z PiS najpewniej mandat zdobędzie Joachim Brudziński. – 100 proc. szans na elekcję ministrowi spraw wewnętrznych i administracji gwarantuje znane nazwisko i pierwsze miejsce na liście.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.