Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Chociszewie-Rogozińcu na linii Zbąszynek–Gorzów zamontowane będą nowe półrogatki oraz sygnalizatory świetlne i dźwiękowe. Na skrzyżowaniu położona zostanie nowa nawierzchnia. Bezpieczeństwo zwiększy również nowoczesne, energooszczędne oświetlenie LED, które zapewni dobrą widoczność także po zmroku. Będą tam też kamery monitoringu. Na modernizację przejazdu PKP Polskie Linie Kolejowe SA przeznaczą ok. 2 mln zł. Prace zaczną się w czerwcu i potrwają pół roku. W tym czasie – w porozumieniu z samorządem – dla kierowców wytyczone będą objazdy. Przewoźnicy wprowadzą komunikację zastępczą, którą uwzględni korekta rozkładu jazdy.

Na przejeździe w Żaganiu jest już nowa nawierzchnia. Teraz czas na nowe urządzenia, które zapewnią bezpieczny i sprawny przejazd przez tory. W czerwcu zacznie się wymiana sygnalizatorów ostrzegających kierowców o nadjeżdżającym pociągu. Na przejeździe zamontowane będzie nowoczesne oświetlenie. Warta ok. 2 mln zł modernizacja zostanie zrealizowana do jesieni. Łącznie do końca roku PKP Polskie Linie Kolejowe SA zmodernizują dziewięć skrzyżowań torów z drogami w województwie lubuskim za 13 mln zł. Bezpieczeństwo zwiększy się w Chociszewie-Rogozińcu, Żaganiu, Deszcznie, Głębokich Międzyrzeckich, Międzyrzeczu, Letnicy, Koninie Żagańskim oraz między Zieloną Górą a Buchałowem.

Inwestycje realizowane są w ramach projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap I – część przejazdowa”. W całej Polsce zmodernizowanych zostanie ponad 180 przejazdów kolejowo-drogowych. Na prace PKP Polskie Linie Kolejowe SA przeznaczyły 250 mln zł, z czego 194 mln zł stanowi dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Nie tylko inwestycje na przejazdach zwiększają bezpieczeństwo, ale również edukacja kierowców. PKP PLK prowadzą kampanie społeczne skierowane do kierowców. W ramach akcji „Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko!” rozdawane są ulotki przypominające o zasadach przejazdu przez tory kolejowe. W całej Polsce odbywają się szkolenia dla instruktorów nauki jazdy. Podejmowane działania mają uczulić użytkowników dróg na właściwe zachowanie na przejazdach. Jak wskazują statystyki, 99 proc. wszystkich zdarzeń na skrzyżowaniach torów z drogami powoduje nieostrożność kierowców. Najczęstszymi błędami są omijanie rogatek, wjeżdżanie pod opadające zapory i niezatrzymywanie się przed znakiem „stop”.

Bardzo przydatne są też tzw. żółte naklejki. Oznakowano nimi prawie 14 tys. przejazdów. Naklejka z indywidualnym numerami przejazdu, alarmowym 112 i awaryjnym umieszczone są na słupku rogatki lub wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Z informacji na żółtej naklejce skorzystano dotąd ponad 400 razy. W 24 przypadkach po zgłoszeniu wstrzymano ruch pociągów i wezwano pomoc.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.