Założycielka i prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej, znana działaczka społeczna, opowiedziała w "Wyborczej" o nauczycielu swojego życia. To prof. Jan Sobociński, który uczył ją w Świebodzinie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Janina Ochojska napisała do Akademii Opowieści „Wyborczej” o prof. Janie Sobocińskim, nauczycielu ze Świebodzina, który ukształtował jej charakter.

Cały tekst przeczytacie TUTAJ.

Ochojska przyjechała do Świebodzina w 1970 r., miała wtedy 15 lat. Po nieudanej operacji kręgosłupa rehabilitowała się w Lubuskim Ośrodku Rehabilitacyjno-Ortopedycznym (słynnym LORO), który należał wtedy do Caritasu.

„Nauczycielem, który (...) przygotował do dorosłego życia, był prof. Jan Sobociński. Po pięćdziesiątce, w moich 15-letnich oczach był już mocno starszym panem. Postawny, wąsa podkręcał jak Piłsudski. Uczył matematyki, niemieckiego i muzyki. Przedwojenny, solidny, niezłomnych zasad. Jak wszyscy, bo kadrę tworzyli nauczyciele zesłani do Świebodzina za polityczną nieprawomyślność” – pisze w tekście Janina Ochojska.

„Świebodzin dał mi więcej niż dom rodzinny, w którym bywałam rzadko i gdzie traktowano mnie jak królową. Ośrodek mnie hartował” – podkreśla założycielka i prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej.

Akademia Opowieści
Akademia Opowieści 

Startujemy z III edycją Akademii Opowieści: "Nauczyciel na całe życie"

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej