Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

CZYTAJ TAKŻE: Strajk nauczycieli w całej Polsce - relacja na żywo

Tuż przed egzaminem, który rozpoczął się o godz. 9, na korytarzu gorzowskiej „trójki” przy ul. Warszawskiej spotykam roześmiane gimnazjalistki. – Podchodzimy do tego na zupełnym chilloucie – śmieje się Weronika Kwiatkowska. – Chociaż stresu trochę było do wczoraj, kiedy nie było wiadomo, czy egzamin w ogóle się odbędzie. Ale rano się obudziłam i do mnie dotarło: jest egzamin – dodaje.

Strajk nauczycieli trwa,ale egzaminy się odbędą. Przed rozpoczęciem egzaminu w Gimnazjum nr 3 w GorzowieStrajk nauczycieli trwa,ale egzaminy się odbędą. Przed rozpoczęciem egzaminu w Gimnazjum nr 3 w Gorzowie FOT. DARIUSZ BARAŃSKI

– Śledziłyśmy też informacje w internecie, ale nauczyciele dzwonili też do naszych rodziców. Zresztą musiałyśmy i tak stawić się na 8 rano w szkole – mówi Paulina Gierczyńska. – Lepiej pisać teraz niż w czerwcu, jesteśmy już przygotowane. Mam nadzieję, że jutro i pojutrze też wszystko wypali – mówi Oliwia Frączak.

Taką nadzieję ma też dyrektor szkoły. – Powinno być podobnie jak dziś. W naszym gimnazjum do egzaminu przystępuje 49 uczniów. To są trzy komisje, bo nie wszyscy uczniowie mogą pisać razem. Mogliśmy skompletować zespoły nadzorujące dzięki pomocy dyrektora jednej ze szkół, który oddelegował nauczycieli. Nie będzie to oczywiście ten sam zestaw komisji, bo nauczyciele uczący danego przedmiotu nie mogą być w komisji – wyjaśnia Janusz Hwozdyk, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Gorzowie.

– Na pierwsze dwa dni egzaminów mamy zabezpieczone komisje spośród nauczycieli, pracowników oddelegowanych z urzędu miasta i Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz trzy osoby na umowę-zlecenie z Akademii im. Jakuba z Paradyża – poinformował Wiesław Ciepiela, rzecznik urzędu miasta. Egzamin gimnazjalny zapowiedziano więc we wszystkich 13 placówkach w Gorzowie mimo tego, że cały czas trwa strajk nauczycieli. W wielu szkołach protestujący nauczyciele przyszli dziś ubrani na czarno.

Strajk nauczycieli trwa,ale egzaminy się odbędą. Przed rozpoczęciem egzaminu w Gimnazjum nr 3 w GorzowieStrajk nauczycieli trwa,ale egzaminy się odbędą. Przed rozpoczęciem egzaminu w Gimnazjum nr 3 w Gorzowie DARIUSZ BARAŃSKI

Dziś po egzaminach ok. godz. 14 zbierze się ponownie miejski zespół do spraw sytuacji kryzysowej w oświacie, aby ocenić sytuację na kolejne dni egzaminów. Egzaminy gimnazjalne trwają do piątku. W przyszłym tygodniu rozpoczynają się też egzaminy ósmoklasistów.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.