Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Komisja spraw społecznych obradowała we wtorek w szpitalu przy ul. Dekerta. Przyjęto stanowisko, w którym komisja rekomenduje całej radzie miasta wsparcie finansowe Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. w budowie pawilonu na potrzeby Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej.

W spotkaniu wzięła udział także Małgorzata Domagała, wiceprezydent Gorzowa odpowiedzialna za sprawy społeczne.

O wsparcie finansowe przy tej inwestycji apelował zarząd szpitala. Budowa nowego pawilonu dla OIOM jest koniecznością. Lecznica nie spełnia dziś też wymagań dotyczących standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 20 grudnia 2012 r. w szpitalu trzeba zwiększyć liczbę łóżek intensywnej terapii. Teraz jest ich 12, a powinno być 20. Dlatego szpital chce zacząć budowę pawilonu Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

– Ogłosiliśmy konkurs ofert. Wpłynęło kilka. Każda – wyższa od zakładanej przez nas kwoty o 10 mln złotych. Co ważne, nie wydają się one być przeszacowane, bo różnią się od siebie zaledwie o 10 tys. zł przy inwestycji wartej 40 mln zł. Kwoty podane w ofertach są wiążące przez 60 dni – relacjonował radnym przebieg postępowania przetargowego prezes lecznicy. – Szukamy różnych źródeł finansowania, rozmawiamy z właścicielem szpitala, ale liczymy też na wsparcie władz Gorzowa dodał.

Radni jednomyślnie przyjęli stanowisko, w którym deklarują pomoc i wsparcie finansowe dla inwestycji w latach 2020-2021.

– Taka współpraca jest możliwa. Część pieniędzy mógłby dać Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, część władze Gorzowa. Mamy już podobne doświadczenia, jak chociażby to z budowy bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, gdzie władze województwa i miasta Gorzowa wsparły inwestycję solidarnie po połowie. Tu też mogłoby się udać, bo przecież gros pacjentów tego szpitala to mieszkańcy Gorzowa – mówiła radna Grażyna Wojciechowska, przewodnicząca komisji spraw społecznych.

Radni mieli też okazję zwiedzić nowy ośrodek radioterapii, razem z należącymi do niego modelarnią i pracownią tomografii komputerowej oraz zmodernizowany przy wykorzystaniu funduszy unijnych Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.