Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Na początku zeszłego tygodnia policjanci CBŚP przeprowadzili skoordynowane działania w Warszawie, Radomiu, Nowym Sączu, a także na Śląsku. Zatrzymali pięć osób: cztery kobiety i jednego mężczyznę w wieku od 23 do 55 lat. Jedną z kobiet zatrzymano na lotnisku Warszawa-Okęcie, zaraz po wylądowaniu samolotu, którym wracała z jednego z krajów Europy Zachodniej.

Policjanci z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem prokuratora z Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, już od 2017 r. prowadzą śledztwo dotyczące tej grupy przestępczej, która czerpała korzyści z cudzego nierządu.

Podejrzana o kierowanie tą grupą jest 30-letnia Judyta D. pseudonim „Judith”. Śledczy ustalili, że kobieta docierała do klientów, ustalała wysokość stawek za „usługi” oraz sposób rozliczenia. Druga z zatrzymanych kobiet Grażyna N. według śledczych była „księgową” grupy: rozliczała się z klientami i wypłacała kobietom pieniądze.

Werbowano młode Polki, ale także obywateli Ukrainy i Białorusi, za których usługi zagraniczni biznesmeni płacili nawet równowartość kilku tysięcy złotych. Według dotychczasowych ustaleń grupa działała w Warszawie, Szczecinie, Sopocie, a także w okolicach Poznania i Krakowa, natomiast za granicą w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii i Serbii.

Zatrzymane osoby doprowadzono do Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. Tam prokurator przedstawił podejrzanym kobietom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a Judycie D. również zarzut kierowania tą grupą oraz udzielania innym osobom kokainy. Wszystkie podejrzane osoby usłyszały zarzut czerpania korzyści z cudzego nierządu, z czego uczyniły sobie stałe źródło dochodów. „Judith” grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast pozostałym osobom do pięciu lat więzienia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.