Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. zaprasza na spotkanie z cyklu „Nowa Marchia – prowincja zapomniana – Ziemia Lubuska – wspólne korzenie”. Temat: „Atomowi żołnierze wolności. Archeologia magazynów amunicji jądrowej w Polsce”. Wykład wygłosi dr Grzegorz Kiarszys z Katedry Archeologii Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

Temat niezwykły jak na archeologię, ale pasjonujący. Minęło ponad 25 lat od opuszczenia znajdujących się w Polsce radzieckich magazynów taktycznych i taktyczno-operacyjnych głowic jądrowych przez wycofujące się wojska rosyjskie. Wyjeżdżający żołnierze zabrali ze sobą wiele tajemnic. Jedną z nich był mit Polski jako strefy wolnej od broni jądrowej. Poprzez archeologiczne studia opuszczonych baz oraz instalacji znajdujących się na dawnych lotniskach wojskowych możemy dziś obalić ten mit oraz uzupełnić wiedzę o warunkach przechowywania broni masowego rażenia na terytorium kraju. Przyjęcie perspektywy archeologicznej w pewnych okolicznościach, pozwala także na przewartościowanie niektórych poglądów naukowych i mitów.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 9 kwietnia 2019 r. o godz. 17 w sali 110 na I piętrze WiMBP przy ul. Sikorskiego 107 (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.