Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ta trójka to cała lubuska ekipa na liście Wiosny w okręgu nr 13, który obejmuje dwa północno-zachodnie województwa. Ale to właśnie Lubuszanka poprowadzi kandydatów w majowych wyborach europejskich. Anita Kucharska-Dziedzic jest bardzo aktywną działaczką społeczną z Zielonej Góry.

– Jestem gorzowianom dość dobrze znana, ze względu na moje zaangażowanie w sprawy kobiet i organizacji pozarządowych. Od ponad 20 lat jestem szefową stowarzyszenia BABA. Zajmujemy się przeciwdziałaniem dyskryminacji i przemocy – mówiła podczas wizyty w Gorzowie przy okazji zbierania podpisów poparcia dla komitetu wyborczego.

Anita Kucharska-Dziedzic działa tez na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i wspierania organizacji pozarządowych. Była przez jedną kadencję szefową wojewódzkiej rady działalności pożytku publicznego.

Właśnie wsparcie dla NGO-sów jest jednym z punktów programu Wiosny i samej liderki. – W tej chwili mamy spory problem, bo organizacje pozarządowe, które pozyskują dofinansowanie m.in, z funduszy unijnych, są tych dotacji pozbawiane ze względu choćby na krytykę władzy. Taką dramatyczną sytuację mamy np. wobec wielu organizacji zajmujących się prawami człowieka i watchdogowych w Polsce i na Węgrzech. Dla nas istotne jest przeciwdziałanie temu zjawisku. Chcemy więc poszerzenia możliwości działania organizacji i finansowania ich bez pośrednictwa państw członkowskich, bezpośrednio z budżetu Unii Europejskiej – tłumaczy liderka lubuskiej Wiosny. – Jeśli chodzi o kwestię praw kobiet, to domagamy się europejskiej karty praw kobiet. to nie może być sprawa światopoglądowa, dyskutowana przez poszczególne państwa, które jeszcze nie zaakceptowały tego, że kobiety powinny mieć absolutnie równe prawa z mężczyznami. Z tym idziemy do Parlamentu Europejskiego, bo w niektórych kwestiach jesteśmy w ogonie Europy, jak np. dostęp do antykoncepcji, najgorszy wśród wszystkich krajów członkowskich czy dostęp do legalnego przerywania ciąży do 12 tygodnia. Gdyby weszła europejska karta praw kobiet, nasze państwo musiałoby zagwarantować Polkom prawa, jakie im się należą – dodaje.

Kolejny temat z europejskiego programu Wiosny to prawa edukacji. Wydawałoby się, że to dziś gorący temat krajowy. Kucharska-Dziedzic wskazuje na praktyki samorządów, np. Zielonej Góry, które w wyniku ostatniej reformy są zmuszone np. ograniczać liczbę miejsc w liceach i przyjmować jedynie uczniów z terenu miasta czy metropolii. – To będzie dramat młodych obywateli. Do Parlamentu Europejskiego idziemy po to, aby ujednolicić standardy edukacji w całej Unii i tego typu sytuacje były niemożliwe – mówi. Chce też, aby cieszący się dużą popularnością program Erasmus rozszerzyć o młodzież szkół średnich. – To ważne, aby młodzi Europejczycy wzajemnie się poznawali, uczyli języków i podróżowali po Europie – tłumaczy.

Kolejny postulat to równe dla wszystkich Europejczyków standardy życia. Zdaniem liderki Wiosny od 15 lat dyskutuje sie o tym, ile euro przeznaczyć na twarde inwestycja, a zbyt mało o standardach życia, traktowania obywatela. Są w tym wspomniane kwestie dotyczące praw kobiet i organizacji samorządowych, ale też np. praw pracowniczych.

Kolejny temat to zdrowie. Wiosna chce, aby w Unii obowiązywały jednolite standardy ochrony zdrowia. – Cały czas widzimy dramatyczne apele rodziców, rodzin, szukających finansowego wsparcia na leczenie swoich bliskich, bo w Polsce jakaś terapia nie jest dostępna, albo nie jest dofinansowana przez państwo. W Polsce rocznie umiera 100 tys. osób na raka,, znika miasto wielkości Gorzowa. Polski umierają na raka szyjki macicy! to ewenement na skalę europejską. Również dlatego, że nie ma określonych standardów profilaktyki i leczenia. Nie ma też określonego standardu, co państwo gwarantuje w sprawach leków. Chcemy, aby Europejska Agencja Leków negocjowała ceny z koncernami w całej Europie, bo na różnicach cen niektórzy mają doskonały zarobek – tłumaczy Anita Kucharska-Dziedzic.

Wśród dwójki pozostałych lubuskich kandydatów Wiosny jest Monika Drubkowska, 41-letnia rodowita gorzowianka. Przez kilkanaście lat śpiewała w gorzowskim chórze Cantabile, zawodowo zajmuje się reklamą i promocją. Pracowała w różnych branżach, ale ostatnio pracuje w zakładzie pracy chronionej i zajmuje się szukaniem miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. Działa tez społecznie, przygotowuje projekt, który ma poprawić dostęp młodzieży do opieki psychiatrycznej. Pomaga też rodzicom, którzy są tez społecznikami i od 20 lat prowadzą klub abstynenta 24 Godziny, gdzie pomagają rodzinom, współuzależnionym i uzależnionym od alkoholu,, narkotyków, hazardu. – Monika jest twarzą Wiosny, gdy chodzi o sprawy osób niepełnosprawnych. 13 lat temu Unia Europejska ratyfikowała konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Nie została wdrożona, są dramatyczne różnice między krajami. UE. W Niemczech 70 proc. takich osób pracuje, w Polsce poniżej 30 proc. samodzielnie funkcjonuje na rynku pracy, a reszta jest zdana na łaskę państwa – mówi Anita Kucharska Dziedzic.

Drugi kandydat z Gorzowa to Jakub Ziółkowski. Ma 37 lat, jest przedsiębiorcą w branży motoryzacyjnej. Interesuje go w w Unii Europejskiej rynek motoryzacyjny, podnoszenie standardów bezpieczeństwa w samochodach, zmniejszanie emisji spali i rozwój samochodów elektrycznych. Zwraca też uwagę na sprawy ekologii.

Wiosna kończy zbieranie podpisów poparcia dla swojego komitetu i w nadchodzącym tygodniu będzie je rejestrować. – To zbieranie podpisów na ulicy wzmocniło nas psychicznie. To było rzeczywiście wyjątkowe doświadczenie życzliwości ze strony mieszkańców. Widzimy, że ludzi interesuje polityka nastawiona na cel, konkretne zmiany służące komfortowi ich życia i realizacji ich praw. Oni tych praw są coraz bardziej świadomi, dostrzegają ich brak w Polsce. Irytuje ich to, odstajemy od średniej europejskiej, choćby w zakresie związków partnerskich. Ale też np. gorącym tematem jest nasz zielony pakt dla Europy. Z rozmów z ludźmi wynika, że oni czują i wiedzą, że mamy najgorsze powietrze w Europie i najgorszy dostęp do czystej wody – mówi Anita Kucharska-Dziedzic.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.