Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dane dotyczą inwestycji prowadzonych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Skuteczność poszczególnych regionów opracował serwis iKalkulator.pl. Autorzy raportu przyjrzeli się najważniejszym obszarom inwestycyjnym w każdym z województw, a także porównali skuteczność gospodarowania unijnymi środkami i policzyli, ile projektów ruszyło dzięki wsparciu z Unii Europejskiej.

Lubuskie w rankingu znajduje się wysoko, na czwartym miejscu. Jest jednym z pięciu regionów, których wynik przekroczył średnią krajową.

– Nasze województwo doskonale wykorzystuje środki Unii Europejskiej. Dzięki nim od 15 lat skutecznie zmieniamy region. To prawdziwy cywilizacyjny skok – komentuje Elżbieta Polak, lubuska marszałek.

Najsłabiej unijne fundusze wykorzystują województwa kujawsko-pomorskie oraz warmińsko-mazurskie. W tych regionach odsetek udzielonych dotacji nie przekroczył jeszcze 60 proc. całkowitej puli środków.

Przypomnijmy, do naszego regionu w ramach RPO do 2020 przepłynie łącznie 907 mln euro. Do tej pory wykorzystaliśmy ponad 71 proc. alokacji, czyli ok. 2,7 mld zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.