Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bartoszowi Zmarzlikowi za tydzień, w piątek 12 kwietnia, gdy Stal będzie podejmować w lidze Motor Lublin, akurat wypadną 24. urodziny. To już nie Bartuś, Bartek, a właśnie Bartosz. Żaden nieopierzony junior, ale żużlowiec, od którego wielu zaczyna wymieniać ścisłą światową czołówkę.

Srebrny i brązowy medalista w cyklu Grand Prix, od kilku lat najskuteczniejszy zawodnik PGE Ekstraligi, przed obecnym sezonem zgodził się zostać kapitanem Stali Gorzów. – Razem z trenerem Stanisławem Chomskim zdecydowaliśmy, że nadszedł odpowiedni czas, abym podjął się tej roli – opowiadał Zmarzlik. – Zrobię wszystko, co możliwe, aby nasza drużyna czuła się komfortowe. Jestem w Stali od początku, od zawsze, czuję się tu świetnie i nie mam zamiaru niczego zmieniać.

Jaka będzie ta nowa rola 24-latka w drużynie? – Powiedziałem chłopakom, że w każdej chwili mogą na mnie liczyć, odpowiem na każde ich pytanie – stwierdził nowy kapitan żółto-niebieskich. – Wszystko dla zespołu. Podzielę się każdą informacją, byle tylko nasze wyniki były jak najlepsze.

Nie ma w Stali Słowaka Martina Vaculika, przyszła za to dwóch Duńczyków Peter Kildemand i Anders Thomsen. W przedsezonowych typowaniach gorzowianie, wicemistrzowie Polski z 2018 r., nie wypadają zbyt okazale. Tym razem czołowa czwórka to mają być dla nich za wysokie progi, a są również tacy, którzy wróżą naszym żużlowcom trudną walkę o utrzymanie w ekstraklasie.

– Typować każdy może, a ja, gdybym był kibicem innej drużyny, Stali bym nie lekceważył. Przed rokiem też nas skreślali, gdy Vaculik doznał poważnej kontuzji i pół sezonu jeździliśmy bez niego, a jednak dojechaliśmy aż do wielkiego finału. Teraz też nie patrzymy, co mówią, a pamiętamy, że i tak wszystko zależy od nas, od tego, co pokażemy w kolejnych meczach. Liczę, że znów skutecznie będziemy walczyć o play-off, a jeśli tam się znajdziemy to sprężymy się jeszcze mocniej – zakończył Zmarzlik.

FORBET WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA – TRULY.WORK STAL GORZÓW

Piątek 5 kwietnia, godz. 20.30, stadion SGP Arena przy ul. Olsztyńskiej w Częstochowie, transmisja w Eleven Sports.

WŁÓKNIARZ: 9. Leon Madsen, 10. Paweł Przedpełski, 11. Fredrik Lindgren, 12. Adrian Miedziński, 13. Matej Zagar, 14. Jakub Miśkowiak, 15. Michał Gruchalski.

STAL: 1. Krzysztof Kasprzak, 2. Anders Thomsen, 3. Szymon Woźniak, 4. Peter Kildemand, 5. Bartosz Zmarzlik, 6. Rafał Karczmarz, 7. Mateusz Bartkowiak.

PROGRAM 1. KOLEJKI PGE EKSTRALIGI 2019:

piątek 5 kwietnia

godz. 18 Eleven Sports 1 Falubaz Zielona Góra – Get Well Toruń

godz. 20.30 Eleven Sports 1 ForBet Włókniarz Częstochowa – Truly.work Stal Gorzów

niedziela 7 kwietnia

godz. 16 nSport+ Fogo Unia Leszno – Betard Sparta Wrocław

godz. 19 nSport+ Speed Car Motor Lublin – MrGarden GKM Grudziądz

PROGRAM 2. KOLEJKI:

piątek 12 kwietnia

godz. 18 Eleven Sports 1 Truly.work Stal Gorzów – Speed Car Motor Lublin

godz. 20.30 Eleven Sports 1 MrGarden GKM Grudziądz – ForBet Włókniarz Częstochowa

niedziela 14 kwietnia

godz. 16 nSport+ Get Well Toruń – Fogo Unia Leszno

godz. 19 nSport+ Betard Sparta Wrocław – Falubaz Zielona Góra

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 minut wcześniej, a prezentacja zawodników 15 minut przed pierwszym wyścigiem.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.