Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W tegorocznych mistrzostwach Europy walczyło 357 zawodników (aż 146 arcymistrzyń i arcymistrzów), w tym dziesięciu reprezentantów Polski. Turniej był rozgrywany na dystansie 11 rund, systemem szwajcarskim.

Kacper Piorun pochodzi z Łowicza, jest aktualnym mistrzem Polski w szachach szybkich, indywidualnym wicemistrzem kraju seniorów z 2018 r. i mistrzem z 2017 r. Także czołowym graczem Stilonu w rozgrywkach ligowych, gdzie gorzowianie w ostatnich sezonach nie schodzą z podium. – Z naszym klubem jest od dawna związany, jeździł na obozy już jako nastolatek – mówił prezes KSz Stilon Andrzej Modzelan.

Polski szachista, który brał udział w ostatniej Olimpiadzie Szachowej, gdzie biało-czerwoni znaleźli się na rewelacyjnym, czwartym miejscu (najlepszy wynik naszych szachistów od 1939 r.), w Skopje doskonale wystartował, z pierwszych sześciu partii zabrał aż 5,5 pkt. Dalej była seria bojowych remisów z czołowymi zawodnikami w drugiej części turnieju i ostatecznie 3.-11. miejsce z dorobkiem 8 pkt. To jednak Piorun znalazł się najwyżej i zabrał brązowy medal, bo miał najlepszy dorobek w punktacji pomocniczej. Gratulujemy!

– To z pewnością moje największe osiągnięcie w dotychczasowej karierze – powiedział Kacper Piorun po zakończonym turnieju, który za swój sukces dostanie 10 tys. euro. – Niech o skali trudności tego bardzo intensywnego turnieju świadczy to, że do zwycięstwa pretendowała właściwie aż setka zawodników. Przez dwa tygodnie zagrałem 11 partii, codziennie spędzałem przy szachownicy osiem godzin. Byłem jednak dobrze przygotowany fizycznie, cały czas stosuję się do rady, którą ktoś mi kiedyś powiedział: w zdrowym ciele, zdrowy mózg. Przy odrobinie szczęścia mogłem pokusić się o jeszcze lepszy wynik. Z drugiej strony, w tak mocnej stawce trzecie miejsce to też dla mnie wspaniała sprawa.

W dotychczasowych ME Polacy zdobyli pięć medali: złoty – Bartłomiej Macieja w 2002 roku, srebrne – Radosław Wojtaszek (2011, 2018), a brązowe – Tomasz Markowski (2000) i Mateusz Bartel (2015).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.