Pożar na szczycie katedry, najcenniejszego zabytku w Gorzowie, wybuchł po południu 1 lipca 2017 r. Po trwającym blisko dwa lata śledztwie prokuratorzy postawili zarzuty dwóm proboszczom - byłemu i obecnemu. Przed sądem tłumaczyć się będą z niedopilnowania obowiązków.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To był najpoważniejszy pożar ostatnich lat w regionie gorzowskim. Płonął symbol Gorzowa, najstarszy i najcenniejszy zabytek w mieście. Akcja gaśnicza trwała ponad 30 godzin. Łącznie prowadziło ją 51 zastępów: ponad 200 strażaków, ciężki sprzęt, w tym ogromne 50-metrowe podnośniki z Polic i Poznania. Wieżę katedralną dosięgły ogromne zniszczenia. Obecnie trwa jej odbudowa. Pochłonie ok. 10 mln zł. Pieniądze na remont przekazał także polski rząd.

Śledczy już wcześniej ustalili, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Teraz prokuratura poinformowała, że zarzuty w sprawie usłyszeli Zbigniew S. i Zbigniew K., były i obecny proboszcz parafii.

Obaj odpowiedzą za niedopełnienie obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa pożarowego. Prokuratura podkreśla, że wieża katedralna stanowiła odrębną strefę pożarową, a zarządcy obiektu nie utrzymali jej w należytym stanie technicznym i użytkowali w sposób niezgodny z przepisami.

O jakie zaniedbania chodzi?

– Niesprawny system sygnalizacji pożarowej, niewykonywanie przynajmniej raz w roku badania stanu instalacji elektrycznej, brak oddzielenia wieży od pozostałej części kościoła poprzez ogrodzenie drzwiami o określonej odporności ogniowej, brak opracowanej instrukcji przeprowadzania ewakuacji, oddymiania i prowadzenia działań gaśniczych w wypadku zagrożenia pożarowego oraz nieprzeszkolenie pod tym kątem przewodników – wylicza prokurator Roman Witkowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie.

Zarzuty dla byłego proboszcza dotyczą okresu za lata 2007-2012, a obecnego – 2012-2017. Obaj nie przyznali się do winy i odmówili złożenia wyjaśnień.

Bezpośredniej przyczyny zwarcia śledczym nie udało się ustalić.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej